Aktualności

Na początek. Słowo od redaktora

„Sztuka to jest pewien sposób na życie i pewien sposób na wyjaśnianie sobie życia (...) Pomaga znaleźć trop wymykającej się nam nadziei” – mówił Jerzy Nowosielski.

Uciekamy w świat wrażliwości artystycznej w czasach niepokojów, niespodziewanych zdarzeń i wyzwań. Kiedy stawiamy więcej pytań niż zwykle i szukamy na nie odpowiedzi. Przybywa więc w ostatnich latach galerii, kolekcjonerów, padają rekordy na aukcjach, a do muzeów ustawiają się kolejki. Zgłębiamy historie fascynujących obrazów i odkrywamy w sobie coraz większą potrzebę obcowania z pięknem, myślą, wartościami.

Obrazy, tak jak książki, nadają mieszkaniu rys osobisty, są jak zaproszenie do rozmowy. Z czasem stają się częścią nas samych, naszej tożsamości. Widok ulubionego malarstwa na co dzień może najzwyczajniej w świecie uszczęśliwiać.

Gdzie zatem kupić dobry obraz, grafikę, rzeźbę? Komu zaufać w kwestii tych wyborów? Przewodnik po polskich galeriach sztuki, odcinek pierwszy – gotowy! Z jednej strony przypominamy najlepsze z najlepszych polskich galerii prywatnych z rankingu „Polityki” prowadzonego od 1999 r. przez Piotra Sarzyńskiego. Z drugiej – zaprosiliśmy na łamy marszandów, właścicieli galerii stacjonarnych i internetowych, organizatorów festiwali sztuki współczesnej, by opowiedzieli nam o sztuce prowadzenia tego typu przedsięwzięć, o współpracy z artystami i o projektowaniu wystaw. Poprzez pryzmat osobistych historii tych ludzi, maksymalnie zaangażowanych w to, co robią, chcemy skrócić dystans dzielący nas od elitarnego świata sztuki. Oswoić z nim i zachęcić do jeszcze częstszych odwiedzin. Bo im więcej oglądamy i wiemy, tym więcej jesteśmy w stanie zobaczyć.

Salon ART 16/2023 (100213) z dnia 04.09.2023; Wstęp; s. 6
Reklama