Historia

Majowie z wizytą

Piramida Majów w prekolumbijskim mieście Chichen Itza Piramida Majów w prekolumbijskim mieście Chichen Itza rivieramaya26 / Flickr CC by SA
Zapraszamy na wystawę Moda Majów, ukazującą wojowniczy indiański lud w innym, łagodniejszym świetle.

Mało jest tak fascynujących i tajemniczych cywilizacji jak ta, którą stworzyli Majowie w Ameryce Środkowej. Badacze z całego świata starają się odpowiedzieć na wiele pytań związanych z ich kulturą, filmowcy kręcą o nich coraz to nowe produkcje, a wyznawcy New Age przypisują wróżby dotyczące końca świata. Teraz, z okazji 200-lecia odzyskania niepodległości przez Meksyk, w Muzeum Archeologicznym w Warszawie (a potem w Poznaniu i Szczecinie) można zobaczyć jak Majowie wyglądali i jak żyli.

18 września w Muzeum Archeologicznym w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Moda Majów. Elita i dwór – Jaina 600 – 900 n.e.”, na której do 16 stycznia możemy podziwiać zabytki przedstawiające obyczaje elity i dworu majowskiego w czasach jego największego rozkwitu. Skaryfikacje, fryzury, zniekształcone czaszki – ideał piękna Majów zdecydowanie odbiegał od współczesnego.

Wystawa ma charakter multimedialny – zrekonstruowane na podstawie sztuki i glinianych figurek, składanych do grobów stroje Majów zaprezentowane są w formie pokazu mody, a najmłodsi mogą własnoręcznie ubrać postaci z królewskiego dworu Majów. Ozdobą wystawy są po raz pierwszy wystawiane w Polsce figurki z cmentarzyska Majów na wyspie Jaina w Meksyku, które do Warszawy przyjechały z Ethnologiches Museum w Berlinie.

 

Tymczasem polecamy Państwu zbiór artykułów o Majach, opublikowanych w tygodniku Polityka.

 


Majowie jak malowani - Z niesłabnącym zaciekawieniem śledzimy doniesienia o nowych piramidach Majów, grobowcach czy ich kalendarzu. Jak na co dzień wyglądali ci Grecy Nowego Świata, zobaczyć można na wystawie w Warszawie.

Znaki zagłady - Nazwano ich Grekami Nowego Świata. Fascynują historyków, archeologów i filozofów. Dlaczego upadła wielka cywilizacja Majów?Czy podobny los czeka naszą, choć dziś też może wydawać się potężna i niezniszczalna?

Ci okrutni Majowie - Uprawiali kukurydzę i pili czekoladę z chili; kauczukową piłką grali w pelotę, a stawką w tej grze było życie; składali krwawe ofiary bóstwom i prowadzili między sobą nieustanne walki. Teraz także polscy archeolodzy odkrywają tajemnice Majów.

Piramidy we krwi - „Apocalypto” Mela Gibsona przenosi widza do krainy Majów, jednej zgłównych indiańskich cywilizacji prekolumbijskiej Ameryki.

 

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Ghislaine Maxwell, kobieta, która pomogła Epsteinowi zbudować harem

Córka brytyjskiego magnata prasowego miała werbować dla swojego przyjaciela Jeffreya Epsteina młode, przeważnie nieletnie dziewczęta. Jak absolwentka Oxfordu mogła wejść w tę rolę?

Tomasz Zalewski
18.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną