Kawaleria walczyła pieszo!
Wikipedia

W najsłynniejszej bitwie polskiej kawalerii – 1 września pod Mokrą – Wołyńska Brygada Kawalerii walczyła ona w okopach, wsparta batalionem piechoty i dwoma pociągami pancernymi. Choć i tu, w trakcie bitwy doszło do starcia w szyku konnym.

Szarża w regulaminach polskiej kawalerii była dopuszczana w nielicznych przypadkach, np. ataku na zaskoczoną biwakującą piechotę. Stąd też w trakcie kampanii wrześniowej szarżowano rzadko.

Najbardziej znana szarża polskiej kawalerii odbyła się 1 września pod Krojantami, gdzie 18. Pułk Ułanów Pomorskich dość przypadkowo zaatakował batalion niemieckiej piechoty zmotoryzowanej. Mimo dużych strat (25 zabitych, m.in. dowódca pułku płk. Mastalerz, 50 rannych) spowodowanych przez samochody pancerne, które pojawiły się na polu walki, pułk wykonał swoje zadanie, umożliwiając polskiej wycofanie się.

Ta właśnie szarża zapoczątkowała mit o polskich ułanach jakoby szarżujących z szablami i lancami na czołgi. Włoscy korespondenci wojenni odwiedzający pobojowisko taką wieść puścili w świat.

Do najbardziej bodaj tragicznej szarży doszło 19 września pod Wólką Węglową. Liczące ok. 1000 żołnierzy zgrupowanie 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z częścią 9. Pułku Ułanów Małopolskich przebijające się po bitwie nad Bzurą do Warszawy trafiło na oddziały niemieckie. Wprawdzie w pierwszej fazie bitwy przełamano pozycje odpoczywającej niemieckiej piechoty, ale w drugiej fazie polscy kawalerzyści dostali się pod ogień karabinów maszynowych i czołgów stojących Mościskach. Za cenę 105 zabitych i 100 rannych pułki dotarły do Warszawy.

Łącznie w kampanii wrześniowej polska kawaleria szarżowała 16 razy, przy czym skala tych bitew była niewielka – były to potyczki w ramach większej bitwy.

Ciekawostką są starcia w Lasach Królewskich niedaleko Przasnysza (1 IX) i pod Krasnobrodem (23 IX), gdzie po obu stronach walczyła kawaleria w szyku konnym.

Do ostatniej szarży polskiej kawalerii doszło 1 marca 1945 r. pod Borujskiem. Podczas przełamywania przez 1. Armię (l)WP trzeciej linii umocnień Wału Pomorskiego dwa szwadrony 1. Brygady Kawalerii zdobyły silnie umocnioną wieś, tracąc 7 zabitych i 10 rannych. Kawalerii użyto, gdyż w podmokłym terenie nie udały się wcześniejsze natarcia piechoty wspartej czołgami.

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną