Na psa urok
Jako pierwsze zwierzę trafił do naszych domostw. Z groźnego wilka stał się uległym poddanym. Od 14 tys. lat pies jest stróżem, myśliwym, pasterzem i przyjacielem człowieka, ale ten związek ma swoje ciemne strony.
Mężczyzna z koniem i psem - fresk mykeński, XV-XIV wiek p.n.e.
EAST NEWS

Mężczyzna z koniem i psem - fresk mykeński, XV-XIV wiek p.n.e.

Mało który ssak jest w obrębie swego gatunku tak zróżnicowany jak Canis lupus f. familiaris. Aż trudno uwierzyć, że ratlerek to brat doga, a włochaty wodołaz – nagiego psa meksykańskiego. Od dawna badacze starają się prześledzić psi rodowód, biorąc na warsztat kości, ikonografię, teksty z różnych epok i DNA.

Pierwotnie człowiek zakładał, że pies to oddzielny gatunek, dany mu od Boga. Gdy stało się jasne, że wszystkie zwierzęta domowe wywodzą się od gatunków dziko żyjących – przodków psa upatrywano wśród wilków, kojotów, szakali czy hien. Szczególnie długo utrzymywało się przekonanie o pochodzeniu psów egipskich od szakali. Uczonych zmyliło ich podobieństwo, ale też szakalogłowy bóg Anubis oraz fakt, że w Afryce Północnej nie występują wilki. Badania genetyczne wykluczyły szakali rodowód: różnica genetyczna między psem i wilkiem wynosi zaledwie 0,2 proc., a między wilkiem i jego najbliższym krewnym – kojotem – aż 4 proc. – Szakal i kojot to inne gatunki, dlatego nawet jeśli pies ma do nich podobne uszy czy szyję, nie należy się tym sugerować – podkreśla prof. Alicja Lasota-Moskalewska, biolog i archeozoolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Dał się na to nabrać nawet etolog Konrad Lorenz, który pisał, że jeśli pies na grobie pana wyje, to pochodzi od wilka, jeśli nie – to od szakala.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną