Historia zburzonych cerkwi

Gasnący blask złotych kopuł
Wiele cerkwi na ziemiach Polski powstało pod zaborem rosyjskim jako widomy znak carskiej potęgi. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. uznano je więc za niechciane dziedzictwo i zniszczono w ramach tzw. odmoskwiania.
Cerkiew przy ulicy Długiej w Warszawie, zmieniona w katedrę polową WP.
Polityka

Cerkiew przy ulicy Długiej w Warszawie, zmieniona w katedrę polową WP.

Warszawski sobór św. Aleksandra Newskiego z 73-metrową dzwonnicą na placu Saskim.
Polityka

Warszawski sobór św. Aleksandra Newskiego z 73-metrową dzwonnicą na placu Saskim.

Najwyższą budowlą po lewej stronie Wisły była nie katedra św. Jana, ale wieża soboru na placu Saskim.
Polityka

Najwyższą budowlą po lewej stronie Wisły była nie katedra św. Jana, ale wieża soboru na placu Saskim.

Aleje Ujazdowskie - cerkiew św. Michała Archanioła Litewskiego Pułku Lejbgwardii.
Polityka

Aleje Ujazdowskie - cerkiew św. Michała Archanioła Litewskiego Pułku Lejbgwardii.

Odwrót Rosjan w 1915 r., w tle cerkiew św. Tatiany (dziś Pałac Staszica).
Polityka

Odwrót Rosjan w 1915 r., w tle cerkiew św. Tatiany (dziś Pałac Staszica).

Cerkiew domowa w budynku szkoły w Łowiczu.
Polityka

Cerkiew domowa w budynku szkoły w Łowiczu.

W 1912 r. na Dworzec Petersburski w Warszawie (mniej więcej tam, gdzie dziś Dworzec Wileński na Pradze) przyjeżdża rosyjski oficer, by podjąć służbę w Korpusie Kadetów im. Suworowa. Jadąc w Aleje Ujazdowskie co rusz spotyka świadectwa rosyjskiej obecności. Już w dworcowej cerkiewce św. Mikołaja Cudotwórcy bądź w pobliskiej cerkwi św. Marii Magdaleny może podziękować Bogu za szczęśliwą podróż. Z praskiego brzegu Wisły dostrzeże, że najwyższą budowlą po drugiej stronie nie są wieże kościołów nad Starym Miastem, ale złote kopuły i dzwonnica soboru na placu Saskim.

Jadąc mostem Kierbedzia na plac Zamkowy, Rosjanin minie były Zamek Królewski – teraz siedzibę generał-gubernatora, z reprezentacyjną cerkwią Podniesienia Krzyża Św., w której na króla Polski koronowano cara Mikołaja I. Kiedy dorożka skręci w Krakowskie Przedmieście, oficer zobaczy m.in. pomnik feldmarszałka Iwana Paskiewicza, nieco z boku – cerkiew (sztabową) w Pałacu Brühla i wspomniany Sobór Newski, a także przebudowany na moskiewską modłę Pałac Staszica – teraz mieszczący I Rosyjskie Gimnazjum (męskie) z cerkwią szkolną św. Tatiany, upamiętniającą stojącą tu wcześniej kaplicę moskiewską, w której w 1620 r. pochowano cara Wasyla Szujskiego z bratem Dymitrem, zmarłych w polskiej niewoli.

Nieco w bok od Alei Ujazdowskich (gdzie dziś stoją budynki Sejmu) oficer natknie się na gmach Aleksandryjsko-Maryjnego Instytutu Panien Szlachetnych (błagorodnych diewic), z kaplicami prawosławną i katolicką, a przed wejściem do Parku Ujazdowskiego (przy obecnym placu na Rozdrożu) – na cerkiew św. Michała Archanioła Litewskiego Pułku Lejbgwardii. Jeśli ul. Agrykola pojedzie w kierunku Czerniakowskiej, dostrzeże cerkiew domową w szpitalu wojskowym w Zamku Ujazdowskim oraz cerkwie św. Olgi i bł. Martyniana, wzniesione dla stacjonujących tu rosyjskich pułków. Do Alei Ujazdowskich może wrócić przez Park Łazienkowski, gdzie zapewne zauważy prawosławny krzyż na kaplicy przylegającej do zachodniego pawilonu Pałacu na Wyspie. Cerkiew domową znajdzie też w Belwederze. Po wyjeździe z Łazienek stanie przed miejscem służby – gmachem Korpusu Kadetów z cerkwią Opieki Matki Bożej. Jej kopuła wznosiła się w miejscu, w którym dziś jest reprezentacyjne wejście do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nasz oficer obejrzał ledwie połowę warszawskich cerkwi. Wszystkie zaspokajały religijne potrzeby ok. 40 tys. prawosławnych mieszkańców ówczesnej Warszawy, głównie wojskowych, urzędników, nauczycieli, żandarmów oraz ich rodzin i służby ściągniętej z Rosji.

Dla Polaków cerkwie były symbolem rosyjskiego panowania nad Wisłą. I to nie tylko w Warszawie. Sobory i cerkwie stały w 10 gubernialnych i w prawie każdym z 84 powiatowych miast Kongresówki, przy wojskowych poligonach, komorach celnych i wsiach zasiedlanych osadnikami z Rosji oraz wracającymi do jedynej wiary staroobrzędowcami z Prus.

Po upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów na ziemiach zabranych przez Rosję podczas I i II rozbioru religią dominującą zostało prawosławie – oficjalne wyznanie rosyjskiego imperium i władających nim Romanowów. W wykrojonym w 1815 r. i połączonym unią personalną z Rosją Królestwie Polskim (kongresowym) dominowali katolicy i uznający zwierzchność papieża unici. Kilka prawosławnych świątyń istniało tu już wcześniej, m.in. przy poselstwie rosyjskim w Warszawie i w miastach (Warszawa, Radom, Kalisz, Piotrków, Lublin), w których w XVII w. osiedli prawosławni greccy i serbscy kupcy.

Przez pierwsze 15 lat Królestwa Polskiego sytuacja nie uległa większej zmianie. Miało ono własną konstytucję, gwarantującą religijną tolerancję, i armię, której głównodowodzący – wielki książę Konstanty (brat cara i zarazem faktyczny namiestnik Królestwa) – gorliwie zajmował się paradami i Polkami, a nie krzewieniem prawosławnej wiary. Zignorował nawet polecenie cara, by wznieść cerkiew na ul. Nowy Świat. Nieliczni Rosjanie, którzy ściągnęli z Konstantym, modlili się w cerkwiach greckich i kilku domowych, urządzonych w wynajętych budynkach i w Zamku Królewskim.

Po zdławieniu powstania listopadowego (1831 r.) autonomię Kongresówki zniesiono. Armię polską zastąpiły rosyjskie pułki. Granicę z Prusami i Austro-Węgrami obsadzili rosyjscy strażnicy i celnicy. Rozrósł się rosyjski aparat urzędniczy. Wyznawców prawosławia było coraz więcej. Istniejący w Warszawie od 1834 r. prawosławny wikariat w 1841 r. przekształcono w diecezję. Rozpoczęto też budowę cerkwi. W 1835 r. konsekrowano cerkiew św. Aleksandra Newskiego w budowanej Cytadeli Aleksandryjskiej, z dzwonami odlanymi z armat zdobytych w powstaniu listopadowym, a w dwa lata później jej wierną kopię – cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Twierdzy Nowogieorgijewskiej (Modlin), obie zaprojektowane przez Andrzeja Gołońskiego w stylu późnego klasycyzmu. Wyświęcono cerkwie w twierdzy zamojskiej i iwangorodzkiej (Dęblin).

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną