„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Losy Fundacji Smoguleckiej

Jesienią 1939 r. dobra Fundacji hr. Huttena-Czapskiego przejął Uniwersytet Rzeszy. W 1945 r. smogulecki dwór spalili czerwonoarmiści. W uratowanej z pożaru oficynie zamieszkały rodziny pracowników PGR, który utworzono z dóbr Fundacji. Ją samą, choć po wojnie Rada Fundacji pracę wznowiła, zlikwidowano. W 1993 r. rektorzy UW i PW wystąpili do premier Hanny Suchockiej o reaktywowanie Fundacji. Odpisano im, że jest to niemożliwe z uwagi na brak podstawy prawnej. W ub.r. rektor PW oraz Izabella Godlewska de Aranda (malarka i rzeźbiarka) spadkobierczyni hrabiego, ponownie podjęli starania o odtworzenie fundacji, której znaczna część gruntów jeszcze dziś jest w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych. Wizyty i pisma składano m.in. posłance PO Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, minister nauki Barbarze Kudryckiej i prezydenckiemu ministrowi Olgierdowi Dziekońskiemu. Odzewu dotąd brak.

Po co dziś uczelni taka fundacja? Rektor PW prof. Włodzimierz Kurnik mówi, że nawet te wielkie, utrzymywane z budżetu, muszą się liczyć z tym, że pieniędzy będzie coraz mniej. Politechnika może mieć w Smogulcu pola doświadczalne dla biotechnologów i poligon dla konstruktorów maszyn rolniczych. – Byłaby to też kontynuacja pięknego gestu hrabiego Hutten-Czapskiego i wzór postępowania dla coraz większej liczby bogatych Polaków – uważa rektor.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną