Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Z epoki chłodu

Europa zimnej wojny

Mur berliński, 1967 r. Mur berliński, 1967 r. BEW
Kiedy zaciągnięto żelazną kurtynę, kiedy zniknęła i dzięki komu? Ukazała się pasjonująca książka o Europie czasu zimnej wojny.
Jerzy Holzer, Europa zimnej wojny, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012, s.1075materiały prasowe Jerzy Holzer, Europa zimnej wojny, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012, s.1075

Jerzy Holzer umie wyszukiwać smakowite cytaty. „Uniwersalistyczna wizja Roosevelta – napisał kanadyjski politolog Bennett Kovrig – świat pokoju patrolowany przez czterech życzliwych policjantów, ustąpiła miejsca realiom. Twardego i moralnego szeryfa wspomagało dwóch cherlawych inwalidów oraz pospiesznie i warunkowo wypuszczony masowy morderca. Szeryf prowadził ich do globalnego starcia z gangsterami dowodzonymi przez paranoidalnego czerwonego despotę”. W ten sposób Kovrig odniósł się do teorii czterech policjantów (USA, Wielka Brytania, ZSRR i Chiny), którzy zdaniem Franklina Delano Roosevelta mieli strzec powojennego pokoju.

Ten obraz – na co Holzer zwraca uwagę – nie w pełni odpowiada rzeczywistości, lecz nie ulega wątpliwości, że z marzeń amerykańskiego prezydenta nic nie pozostało, z czego chyba nie w pełni zdawał sobie sprawę umierając.

Polityka 40.2012 (2877) z dnia 03.10.2012; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Z epoki chłodu"
Reklama