Historia

Wandea, czas grozy

Dlaczego francuska Wandea zbuntowała się przeciw rewolucji

Rozstrzelanie przywódców powstania wandejskiego w Quiberon, 1795 r. - obraz z XIX w. Rozstrzelanie przywódców powstania wandejskiego w Quiberon, 1795 r. - obraz z XIX w. Selva/Leemage / EAST NEWS
Gdy przed 220 laty rewolucyjna Francja zgilotynowała Ludwika XVI, w Wandei wybuchło powstanie. Zbuntowanej prowincji zdominowany przez jakobinów rząd zgotował straszliwą zemstę.
Powstanie w Wandei - tłum morduje żołnierzy republikańskich.Selva/Leemage/EAST NEWS Powstanie w Wandei - tłum morduje żołnierzy republikańskich.

Rewolucja 1789 r. i upadek starego reżimu nie we wszystkich regionach Francji powitane zostały z entuzjazmem. W położonej nad Zatoką Biskajską Wandei, zwanej przez miejscowych Bocage (kraina żywopłotów), podobnie jak w kilku innych prowincjach na północy i północnym zachodzie kraju, zarządzenia władz paryskich przyjmowane były z dezaprobatą, potem z wrogością. Ustalona bowiem od dziesięcioleci autonomia prowincji z dnia na dzień doznawała ograniczeń. Kamieniem obrazy stało się uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe w lipcu 1790 r.

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wandea, czas grozy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021