Historia

Wandea, czas grozy

Dlaczego francuska Wandea zbuntowała się przeciw rewolucji

Rozstrzelanie przywódców powstania wandejskiego w Quiberon, 1795 r. - obraz z XIX w. Rozstrzelanie przywódców powstania wandejskiego w Quiberon, 1795 r. - obraz z XIX w. Selva/Leemage / EAST NEWS
Gdy przed 220 laty rewolucyjna Francja zgilotynowała Ludwika XVI, w Wandei wybuchło powstanie. Zbuntowanej prowincji zdominowany przez jakobinów rząd zgotował straszliwą zemstę.
Powstanie w Wandei - tłum morduje żołnierzy republikańskich.Selva/Leemage/EAST NEWS Powstanie w Wandei - tłum morduje żołnierzy republikańskich.

Rewolucja 1789 r. i upadek starego reżimu nie we wszystkich regionach Francji powitane zostały z entuzjazmem. W położonej nad Zatoką Biskajską Wandei, zwanej przez miejscowych Bocage (kraina żywopłotów), podobnie jak w kilku innych prowincjach na północy i północnym zachodzie kraju, zarządzenia władz paryskich przyjmowane były z dezaprobatą, potem z wrogością. Ustalona bowiem od dziesięcioleci autonomia prowincji z dnia na dzień doznawała ograniczeń. Kamieniem obrazy stało się uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe w lipcu 1790 r.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama