Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Bitwa jednego narodu

Krwawa łaźnia pod Gettysburgiem

W bitwie pod Gettysburgiem zginęło 50 tys. żołnierzy. W bitwie pod Gettysburgiem zginęło 50 tys. żołnierzy. Stock Montage/Getty Images / FPM
Dokładnie 150 lat temu pod Gettysburgiem rozegrała się najbardziej krwawa bitwa amerykańskiej wojny domowej. Cztery miesiące później prezydent Lincoln wygłosił tam mowę, która odmieniła Stany Zjednoczone.
MS/Polityka

Konfederatom (patrz ramka) brakowało wszystkiego, a najbardziej butów. Dlatego ich oddziały zaopatrzeniowe zapuszczały się coraz głębiej na terytorium wroga. Armia Północnej Wirginii, dowodzona przez legendarnego już wtedy generała Roberta E. Lee, przekroczyła graniczny Potomak dwa tygodnie wcześniej z jasno wytyczonym planem – za wszelką cenę przenieść działania wojenne z wymęczonej Wirginii na północ do Pensylwanii, na terytorium Unii.

Lee poruszał się po omacku.

Polityka 26.2013 (2913) z dnia 25.06.2013; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Bitwa jednego narodu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022