Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pierwsze Tokio

Igrzyska w Japonii w 1964 r. Drogie i nowoczesne

Yoshinari Sakai, japoński symbol narodowy ze zniczem olimpijskim. Yoshinari Sakai, japoński symbol narodowy ze zniczem olimpijskim. KPA / Corbis
W 2020 r. Tokio po raz drugi zorganizuje igrzyska olimpijskie. Wcześniej był 1964 r. Walka o medale była częścią zimnej wojny, telewizja rosła w siłę, sport ulegał komercji. A Polska była potęgą w lekkoatletyce, boksie i podnoszeniu ciężarów.
Nasz największy wygrany trójskoczek Józef Szmidt, obrońca tytułu z Rzymu.Eugeniusz Warmiński/EAST NEWS Nasz największy wygrany trójskoczek Józef Szmidt, obrońca tytułu z Rzymu.

Ziemia drgnęła w pierwszej połowie meczu piłkarskiego Iran-Meksyk. Koreański arbiter wpadł do dziury po pas i przerażony wzywał pomocy. Gospodarze nadbiegli, niosąc worki z piaskiem. Sędziego wydobyli, dziurę zasypali, mecz potoczył się dalej. Wolontariusze rozładowali napięcie uśmiechami i ukłonami w pas. Mogli powtórzyć: jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Uśmiech i przesadna gościnność miały pomóc Japonii pozbyć się gęby światowego awanturnika. Przez chorobę imperializmu Japonia już jedne igrzyska straciła – Tokio miało być gospodarzem w 1940 r.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwsze Tokio"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >