Historia

Dziedziniec pogan

Jak pogodzić chrześcijan i niewierzących

„Wypędzenie przekupniów ze świątyni”, obraz Pietera Bruegla (starszego) z 1569 r. „Wypędzenie przekupniów ze świątyni”, obraz Pietera Bruegla (starszego) z 1569 r. Fine Art Images / BEW
Termin „dziedziniec pogan” robi karierę w przekazie katolickim. Dlaczego ta metafora, odwołująca się do dawnej żydowskiej Świątyni w Jerozolimie, stała się dziś tak ważna?
Rzeź niewiniątek, fresk Giotta namalowany ok. 1305 r.Cameraphoto/AKG/BEW Rzeź niewiniątek, fresk Giotta namalowany ok. 1305 r.

O dziedzińcu pogan mówił papież Benedykt XVI w przemówieniu do Kurii Rzymskiej przed Bożym Narodzeniem 2009 r. Do tej tradycji nawiązuje też papież Franciszek. Tyle że tego dziedzińca nie ma od prawie 2 tys. lat. Należał do kompleksu świątynnego w Jerozolimie i wraz z nią został zniszczony w 70 r. przez wojsko rzymskie tłumiące powstania żydowskie. Dlaczego przywódcy światowego katolicyzmu odwołują się do tego szczegółu sakralnej architektury Izraela?

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Temat na Święta; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziedziniec pogan"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021