Historia

Sankcje: wartości kontra interesy

Jak ukarać agresywne mocarstwo?

Opuszczając Afganistan sowieccy żołnierze zostali obdarowani arbuzami przez witających ich mieszkańców pogranicza. Opuszczając Afganistan sowieccy żołnierze zostali obdarowani arbuzami przez witających ich mieszkańców pogranicza. Yuriy Somov/RIA Novosti / EAST NEWS
Jak zareagować na aneksję Krymu przez Rosję? Podobna dyskusja toczyła się już ponad 30 lat temu po wkroczeniu wojsk ZSRR do Afganistanu, a następnie po wprowadzeniu przez władze komunistyczne w Polsce stanu wojennego.
O sankcje wobec ZSRR spierali się najważniejsi politycy lat 80.: Margaret Thatcher, Ronald Reagan, Francois Mitterrand i Helmut Shmidt.BOCCON-GIBOD/SIPA/EAST NEWS O sankcje wobec ZSRR spierali się najważniejsi politycy lat 80.: Margaret Thatcher, Ronald Reagan, Francois Mitterrand i Helmut Shmidt.

Administracja prezydenta Jimmy’ego Cartera uznała wkroczenie pod koniec grudnia 1979 r. wojsk radzieckich do Afganistanu za złamanie reguł gry między mocarstwami i przejaw ekspansji Moskwy w kierunku Oceanu Indyjskiego. Dzisiaj wiemy, że w Biurze Politycznym KPZR ścierały się dwa stanowiska w sprawie „pomocy dla rewolucji afgańskiej”. Zwolennicy interwencji militarnej zwyciężyli dopiero pod koniec 1979 r.

Obalenie reżimu Hafizullaha Amina i osadzenie Babraka Karmala u władzy nie było bynajmniej częścią wielkiego planu ekspansji ZSRR na południe, niczym w XIX-wiecznej Wielkiej Grze pomiędzy Rosją i Anglią, ale aktem desperacji.

Polityka 15.2014 (2953) z dnia 08.04.2014; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Sankcje: wartości kontra interesy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020