Historia

Niespodziewany atak ciśnienia

Meteorolodzy decydowali o lądowaniu aliantów w Normandii

Lądowanie w Normandii, żołnierze 2 kanadyjskiej dywizji piechoty na plaży Juno, 6 czerwca 1944 r. Lądowanie w Normandii, żołnierze 2 kanadyjskiej dywizji piechoty na plaży Juno, 6 czerwca 1944 r. Galerie Bilderwelt / Getty Images
Równo 70 lat temu o losach alianckiego lądowania w Normandii przesądziła kłótnia meteorologów i ledwo uchwytny wyż.
Dowódcy operacji Overlord, 14 lutego 1944 r. W środku gen. Dwight D. Eisenhower.Popperfoto/Getty Images Dowódcy operacji Overlord, 14 lutego 1944 r. W środku gen. Dwight D. Eisenhower.

Jako że wojna to jedna z tych ludzkich działalności, które rozgrywają się niemal wyłącznie na zewnątrz, pogoda zawsze miała tu znaczenie. O wyniku potyczki mógł zdecydować chociażby wiatr, który niósł nasze włócznie czy strzały, a hamował te wystrzelone przez przeciwnika. Pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło przemyślnie trzymał swoje chorągwie w niewielkich zagajnikach, podczas gdy zakuci w stal krzyżacy smażyli się w szczerym polu. Przed bitwą należy zatem przynajmniej się upewnić, gdzie jest słońce i czy wiatr wieje nam w plecy.

Polityka 23.2014 (2961) z dnia 03.06.2014; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespodziewany atak ciśnienia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013