Życie Jadwigi Piłsudskiej

Panna Piłsudska
Dorastała w gorących czasach – gdy skończyła trzy miesiące, jej tata Józef Piłsudski zdobył Kijów. Gdy miała pół roku, ojciec wygrał Bitwę Warszawską, a gdy sześć lat – przeprowadził zamach stanu i przejął władzę w Polsce.
Jadwiga Piłsudska w 2007 r.
Krzysztof Tadej/Fotonova

Jadwiga Piłsudska w 2007 r.

Tatuś

Dla córek tata zawsze był kochany, pozostawiał wojnę poza dziecięcym pokojem. Zachowały się wspomnienia z sulejowskiego dworku Piłsudskich i z Belwederu, gdzie zamieszkali po przewrocie majowym w 1926 r. – surowy żołnierz frontowy, wieloletni więzień polityczny, najmocniejszy człowiek ówczesnej polityki roztkliwiał się nad małą Jadzią i o dwa lata od niej starszą Wandzią. Twarz mu się wypogadzała, przytulał córki, całował i szeptał „moja, moja, moja”. A kiedyś, gdy panienki naprzykrzały się adiutantom o zabawę w berka lub papier i kredki, tata ułożył wierszyk zaczynający się od słów: „Adiutanty są szarmanty, każdy mi ołówek da”.

Piłsudski cieszył się, że ma córki. Synów, jak mówił, musiałby wychowywać twardą ręką, a pewnie i tak nie spełniliby oczekiwań. Po zabawie z dziewczynkami wracał do biurka, gdzie miał popielniczkę zrobioną z końskiego kopyta, łuska armatnia służyła mu jako przycisk do papieru – dorosłe sprawy.

Jadwiga Piłsudska na zawsze zapamięta przybywających na narady z tatą elegancko ubranych panów we frakach i mundurach.

Idylla

Witam gości w moim domu – mówi piękna, pogodna pani z filmu wyświetlanego na ścianie dworku w Sulejówku, tuż przy drzwiach wejściowych. Nazywa się Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, jest młodszą córką Józefa, ma 92 lata, nagranie pochodzi sprzed dwóch lat. Wtedy też żegnała się na zawsze z samolotami – już samodzielnie nie startowała ani nie lądowała, ale przejęła stery nad Sulejówkiem, oglądała swój dom dziecinny z góry.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną