Historia

Bohater z rysą

Stefan Czarniecki: kariera hetmana

Stefan Czarniecki pod Połockiem. Obraz Juliusza Kossaka z II poł. XIX w. Stefan Czarniecki pod Połockiem. Obraz Juliusza Kossaka z II poł. XIX w. Reprodukcja: Marek Skorupski / Forum
Bronił Polski w najtrudniejszych czasach. Znalazł swe miejsce w hymnie. Przeszedł do złotej legendy, w której zapomniano o cieniach w życiorysie. 350 lat temu 16 lutego 1665 r. zmarł Stefan Czarniecki.
Śmierć Stefana Czarnieckiego. Rycina z XIX w. według obrazu Januarego Suchodolskiego.Reprodukcja: Piotr Męcik/Forum Śmierć Stefana Czarnieckiego. Rycina z XIX w. według obrazu Januarego Suchodolskiego.

Jako dowódca miał wybitnych poprzedników. Różnił się jednak od nich pochodzeniem: zwycięzcy hetmani, twórcy staropolskiej sztuki wojowania, wywodzili się z bogatych rodzin magnackich. Mieli ułatwioną drogę do najwyższych urzędów państwowych i wojskowych. Natomiast Stefan Czarniecki pochodził ze średniej szlachty i na dodatek miał dziewięciu braci, co niejako skazywało go na wybranie sutanny, uczepienie się klamki pańskiej na dworze albo na wojaczkę. Z czterema braćmi wybrał profesję zawodowego żołnierza i nie jest przesadą twierdzenie, że wojna stała się całym jego życiem.

Polityka 7.2015 (2996) z dnia 10.02.2015; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohater z rysą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Dramat zwierząt w przygranicznej strefie

Nikt naprawdę nie wie, ile zwierząt ginie na granicy polsko-białoruskiej. Ani też jak będą się rozmnażać, gdy ich ścieżki godowe zostaną przecięte murem. Ani na jakich zasadach strzelać będą w tym rejonie myśliwi, którzy już się szykują „na granicę”.

Agnieszka Sowa
25.10.2021