Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Państwo ponad wszystko

Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

Powitanie chlebem i solą Naczelnika Państwa przez przedstawicieli mniejszości żydowskiej w Dęblinie, 1919 r. Powitanie chlebem i solą Naczelnika Państwa przez przedstawicieli mniejszości żydowskiej w Dęblinie, 1919 r. AN
Czym był „naród polityczny” według Józefa Piłsudskiego i jak sprawdził się w II RP model współistnienia obok siebie różnych nacji?
Szymon Petlura i Józef Piłsudski, Winnica 1920 r.AN Szymon Petlura i Józef Piłsudski, Winnica 1920 r.

„Ludzie z Kresów nie tylko nie mają kompleksu niższości narodowej, lecz raczej mają kompleks wyższości narodowej. Wynika to z tego, że na wschodzie nie byliśmy nigdy narodem chłopów czy robotników kopalnianych, lecz narodem panów” – zapisał w „Historii Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939” Stanisław Cat-Mackiewicz. Tym spostrzeżeniem wileński żurnalista uchwycił sedno osobowości syna zubożałego szlachcica z Zułowa. Człowieka, który przez całe burzliwe życie nigdy nie okazał, by czuł się w czymkolwiek gorszy od innych ludzi czy nacji.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Państwo ponad wszystko"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021