Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Rwanie hiacyntów

Jak generał Kiszczak walczył z gejami

Milicja Obywatelska zatrzymywała gejów w lokalach, parkach, miejscach pracy. Milicja Obywatelska zatrzymywała gejów w lokalach, parkach, miejscach pracy. Piotr Borowicz / Forum
W połowie listopada 1985 r. Milicja Obywatelska zatrzymała tysiące homoseksualistów. Operację, powtarzaną jeszcze w 1986 i 1987 r., nazwano Hiacynt. Do dziś nie wiadomo do końca, gdzie są i co kryją sporządzone wówczas kartoteki. I komu jeszcze posłużą?
Tygodnik „W Służbie Narodu” pisze o akcji Hiacynt, 1986 r.AN Tygodnik „W Służbie Narodu” pisze o akcji Hiacynt, 1986 r.

Oficjalnie władze chciały zapobiec epidemii AIDS. Inne wytłumaczenie mówiło o potrzebie infiltracji kryminogennego środowiska homoseksualistów, jeszcze inne wskazywały na potrzebę ochrony gejów, którzy często padali ofiarami przestępstw. Kolejne podkreślały potrzebę walki z prostytucją. Jednak w rzeczywistości zatrzymywani geje w większości nie mieli nic wspólnego z żadnym z wymienianych pretekstów. Mimo to padali ofiarami nie tylko upokarzających przesłuchań, ale często także szantażu, w konsekwencji którego niektórzy godzili się na współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Rwanie hiacyntów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022