Historia

Ogień zwalczany ogniem

Terror OAS: Francuzi przeciw Francuzom

Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Keystone-France / Getty Images
Terror nie po raz pierwszy zagościł we Francji. W latach 60. V Republika wkroczyła w wyjątkowo burzliwy okres swojej historii za sprawą OAS.
Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.Wikipedia Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.

Zamachy na ulicach Paryża, stan wyjątkowy, atmosfera strachu i niepewności. W swoich najnowszych dziejach V Republika musiała się zmierzyć z równie trudnym jak dziś wyzwaniem. Wydarzenia przełomu lat 50. i 60. przeobraziły Francję, państwo i jego instytucje zostały wystawione na ciężką próbę, zmieniła się polityka i język debaty publicznej. Rachunek za tamtą wojnę był wyjątkowo słony.

Algierskie bagno

W niedzielę 18 czerwca 1961 r. ekspres nr 12 wyruszył ze Strasburga w kierunku Paryża.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogień zwalczany ogniem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020