Historia

Ogień zwalczany ogniem

Terror OAS: Francuzi przeciw Francuzom

Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Keystone-France / Getty Images
Terror nie po raz pierwszy zagościł we Francji. W latach 60. V Republika wkroczyła w wyjątkowo burzliwy okres swojej historii za sprawą OAS.
Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.Wikipedia Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.

Zamachy na ulicach Paryża, stan wyjątkowy, atmosfera strachu i niepewności. W swoich najnowszych dziejach V Republika musiała się zmierzyć z równie trudnym jak dziś wyzwaniem. Wydarzenia przełomu lat 50. i 60. przeobraziły Francję, państwo i jego instytucje zostały wystawione na ciężką próbę, zmieniła się polityka i język debaty publicznej. Rachunek za tamtą wojnę był wyjątkowo słony.

Algierskie bagno

W niedzielę 18 czerwca 1961 r. ekspres nr 12 wyruszył ze Strasburga w kierunku Paryża.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogień zwalczany ogniem"

Czytaj także

Historia

Marian Turski: Przeżyłem dwa marsze śmierci. Po wojnie nic nie pamiętałem

Najpierw miałem trwającą 20 lat amnezję. A potem nie chciałem. Dopiero kiedy w 2001 r. otwarto dla zwiedzających saunę (łaźnię), zgodziłem się coś powiedzieć publicznie.

Jacek Żakowski
27.01.2020