Historia

Ogień zwalczany ogniem

Terror OAS: Francuzi przeciw Francuzom

Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Wysadzenie przez ludzi OAS pociągu pasażerskiego było najbardziej krwawym aktem terroru na terenie Francji w XX w. Keystone-France / Getty Images
Terror nie po raz pierwszy zagościł we Francji. W latach 60. V Republika wkroczyła w wyjątkowo burzliwy okres swojej historii za sprawą OAS.
Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.Wikipedia Wybuch bomby podłożonej przez OAS 1 stycznia 1962 r. w dzielnicy Bab-el-Oued w Algierze.

Zamachy na ulicach Paryża, stan wyjątkowy, atmosfera strachu i niepewności. W swoich najnowszych dziejach V Republika musiała się zmierzyć z równie trudnym jak dziś wyzwaniem. Wydarzenia przełomu lat 50. i 60. przeobraziły Francję, państwo i jego instytucje zostały wystawione na ciężką próbę, zmieniła się polityka i język debaty publicznej. Rachunek za tamtą wojnę był wyjątkowo słony.

Algierskie bagno

W niedzielę 18 czerwca 1961 r. ekspres nr 12 wyruszył ze Strasburga w kierunku Paryża.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogień zwalczany ogniem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021