Historia

Statki filozofów

Rosyjscy intelektualiści na zesłaniu

Wydalony z Rosji profesor filozofii Nikołaj Łosskij (pierwszy z prawej). Wydalony z Rosji profesor filozofii Nikołaj Łosskij (pierwszy z prawej). AN
W pierwszym odruchu bolszewicy wydalili z kraju setki rosyjskich intelektualistów, uznanych za wrogów nowego reżimu. Potem postanowili nie okazywać już litości i utworzyli słynny obóz na Wyspach Sołowieckich.
Historyk Siergiej MelgunowAN Historyk Siergiej Melgunow

Decyzję sowieckich władz o wydaleniu grupy intelektualistów z bolszewickiej Rosji wytłumaczył Lew Trocki w wywiadzie udzielonym pewnej amerykańskiej dziennikarce: „Elementy, które wysyłamy lub będziemy wysyłać w najbliższej przyszłości, są politycznymi pionkami. Ale one mogą stać się narzędziem w rękach naszych potencjalnych wrogów. W wypadku nowych wojennych komplikacji (…) przekształcą się one w wojskowo-politycznych agentów naszych przeciwników.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Historia; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Statki filozofów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020