Historia

Bohater wart 300 milionów

Tragiczny los napoleońskiego marszałka

Marszałek Ney, obraz z epoki pędzla Jeana-Sebastiena Rouillarda Marszałek Ney, obraz z epoki pędzla Jeana-Sebastiena Rouillarda Heritage Images / Getty Images
200 lat temu Francuzi postawili przed plutonem egzekucyjnym jednego ze swych najlepszych i najdzielniejszych żołnierzy. Marszałek Michel Ney był bez wątpienia lwem. Przegrał jednak w starciu z wężami.
Marszałek Ney pod Waterloo, malował Louis DumoulinWikipedia Marszałek Ney pod Waterloo, malował Louis Dumoulin

Przyszły marszałek urodził się w 1769 r. – tym samym co Napoleon. Na świat przyszedł w Saarlouis w Lotaryngii, w rodzinie niemieckojęzycznego bednarza i prawdopodobnie przejąłby warsztat po ojcu, gdyby nie wybuch rewolucji francuskiej. Zmiotła ona stare arystokratyczne kadry, pozwalając młodym i zdolnym oficerom na zawrotne kariery. Ney wykorzystał swoją szansę – w 1792 r. był podporucznikiem, a już cztery lata później generałem brygady.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Historia; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohater wart 300 milionów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007