Historia

Bohater wart 300 milionów

Tragiczny los napoleońskiego marszałka

Marszałek Ney, obraz z epoki pędzla Jeana-Sebastiena Rouillarda Marszałek Ney, obraz z epoki pędzla Jeana-Sebastiena Rouillarda Heritage Images / Getty Images
200 lat temu Francuzi postawili przed plutonem egzekucyjnym jednego ze swych najlepszych i najdzielniejszych żołnierzy. Marszałek Michel Ney był bez wątpienia lwem. Przegrał jednak w starciu z wężami.
Marszałek Ney pod Waterloo, malował Louis DumoulinWikipedia Marszałek Ney pod Waterloo, malował Louis Dumoulin

Przyszły marszałek urodził się w 1769 r. – tym samym co Napoleon. Na świat przyszedł w Saarlouis w Lotaryngii, w rodzinie niemieckojęzycznego bednarza i prawdopodobnie przejąłby warsztat po ojcu, gdyby nie wybuch rewolucji francuskiej. Zmiotła ona stare arystokratyczne kadry, pozwalając młodym i zdolnym oficerom na zawrotne kariery. Ney wykorzystał swoją szansę – w 1792 r. był podporucznikiem, a już cztery lata później generałem brygady.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Historia; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohater wart 300 milionów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020