Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Akcja weryfikacja

Jak dokonywano „przeglądu kadr” w mediach w stanie wojennym

Spikerzy „Dziennika Telewizyjnego” Witold Stefanowicz i Andrzej Racławicki w mundurach wojskowych. 13 grudnia 1981 r. Spikerzy „Dziennika Telewizyjnego” Witold Stefanowicz i Andrzej Racławicki w mundurach wojskowych. 13 grudnia 1981 r. Krzysztof Pawela / Forum
Po 13 grudnia 1981 r. władze PRL przeprowadziły w wielu środowiskach czystki polityczne. Usunięto m.in. ponad 500 „nieprawomyślnych” pracowników Polskiego Radia i Telewizji.
Makieta numeru „Kultury”, który już się nie ukazał - pismo zlikwidowano.Wojciech Druszcz/Reporter Makieta numeru „Kultury”, który już się nie ukazał - pismo zlikwidowano.

Latem 1980 r., gdy wybuchły strajki, prasa, radio i telewizja w pełni realizowały wytyczne Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jednak powstanie Solidarności poważnie naruszyło monopol informacyjny władz. Związek dysponował własną prasą, na czele z ogólnopolskim, podlegającym cenzurze „Tygodnikiem Solidarność”. Walczył też (z gorszym skutkiem) o dostęp do radia i telewizji. Najwierniejszym bastionem władz pozostawała telewizja. Jednak i tam tworzono komórki Solidarności, próbowano walczyć o pluralizm.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Akcja weryfikacja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >