Historia

Dobry oficer, ale przedwrześniowy

Jak potoczyły się losy oficerów z II RP w powojennej Polsce

Pełniący obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej kontradmirał Adam Mohuczy i gen. Stefan Mossor na zjeździe zreorganizowanej Ligi Morskiej, Warszawa 1947 r. Pełniący obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej kontradmirał Adam Mohuczy i gen. Stefan Mossor na zjeździe zreorganizowanej Ligi Morskiej, Warszawa 1947 r. Stanisław Dąbrowiecki / PAP
W pierwszych latach po wojnie władza mówiła o tworzeniu armii ogólnonarodowej. Deklarowano, że jest w niej miejsce dla oficerów z II RP czy też walczących w czasie okupacji w podziemiu. Zabiegi te miały przede wszystkim charakter propagandowy.
Członkowie polskiej i radzieckiej delegacji wojskowej w Berlinie, w polskim mundurze generał pułkownik Armii Czerwonej Władysław Korczyc jako szef Sztabu Generalnego WP, 1946 r.Karol Szczeciński/EAST NEWS Członkowie polskiej i radzieckiej delegacji wojskowej w Berlinie, w polskim mundurze generał pułkownik Armii Czerwonej Władysław Korczyc jako szef Sztabu Generalnego WP, 1946 r.

Nie przypadkiem na czele ludowego Wojska Polskiego stanął Zygmunt Berling. Nieważne było to, że skonfliktowany odszedł z armii jeszcze przed wybuchem wojny, ani to, że ciążył na nim wyrok za dezercję z 1942 r. Podobnie było z Michałem Żymierskim. Gdy w 1944 r. obejmował on urząd w Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego, dla komunistów nieistotny był fakt usunięcia go z wojska i uwięzienia za aferę łapówkarską w 1927 r. Natomiast ważne było, że obaj wywodzili się z armii II Rzeczpospolitej i to lansowano w oficjalnym przekazie dla społeczeństwa.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobry oficer, ale przedwrześniowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021