„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Adwokat diabła?

Pasjonująca biografia Kissingera

Richard Nixon i Henry Kissinger jako doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Richard Nixon i Henry Kissinger jako doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Everett Collection / EAST NEWS
Pierwszy tom biografii Henry’ego Kissingera to genialny portret idealisty. Drugi musi odpowiedzieć na pytanie, jak ów idealista dał się uwieść władzy?
Henry KissingerWally McNamee/Corbis Henry Kissinger

Historia czasem obdarowuje nas ludźmi, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ich biografia, życiowe decyzje biorą w jasyr i każą wybierać. Dobry, zły. Zdrajca, bohater. Czarne, białe. Żadnych szarości. Henry Kissinger jest jednym z nich. Dla jednych zbrodniarz wojenny, dla innych polityk z wizją światowego porządku. Makiaweliczny intrygant pozbawiony uczuć czy głęboki myśliciel, który widzi to, czego nie dostrzegają inni? Jeśli chcielibyśmy przyłożyć naszą, polską miarę do wszystkich skrajnych sądów na temat Kissingera lub znaleźć kogoś, kto nad Wisłą wywoływał podobne co on emocje, musielibyśmy się odwołać do Wojciecha Jaruzelskiego.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Adwokat diabła?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021