Historia

Zhańbieni przez Menelika

120 lat temu Etiopia pokonała Włochów

Dowódca wojsk włoskich gen. Oreste Baratieri i bitwa pod Aduą, grafiki z epoki Dowódca wojsk włoskich gen. Oreste Baratieri i bitwa pod Aduą, grafiki z epoki DEA/A. De Gregorio / Getty Images
120 lat temu, w górzystym terenie w okolicy Adui, Etiopczycy obronili swoją niepodległość, dziesiątkując włoską armię. Była to największa klęska, jaką poniosło państwo europejskie w walce z tubylcami.
Cesarz Menelik, władca Etiopczyków. Po pokonaniu Włochów w 1896 r. zachował koronę i rządził niepodzielnie aż do swej śmierci w 1913 r.AN Cesarz Menelik, władca Etiopczyków. Po pokonaniu Włochów w 1896 r. zachował koronę i rządził niepodzielnie aż do swej śmierci w 1913 r.

W 1870 r. na mapie Europy pojawiły się dwa młode mocarstwa: Cesarstwo Niemiec i Królestwo Włoch. Oba natychmiast przystąpiły do wyścigu kolonialnego, ale tort był już podzielony między Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Portugalię i Belgię. Dla nowych pozostały jedynie okrawki. Niemcy przystąpili więc do kolonizowania terenów dzisiejszej Namibii i Tanzanii. Udało się im również zająć Kamerun i Togo, a cesarska marynarka zapędziła się nawet na Wyspy Samoa na Pacyfiku. Włosi zwrócili uwagę na Tunezję, ale gdy wyprzedzili ich Francuzi, ostatnią opcją pozostał region Morza Czerwonego, gdzie znajdowało się jedyne oprócz Liberii niepodległe państwo w Afryce – Etiopia.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zhańbieni przez Menelika"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019