Historia

Pawie narodów

Polityka historyczna według prof. Borodzieja

Pojednanie niemiecko-francuskie. Kanclerz Konrad Adenauer i prezydent Charles de Gaulle w katedrze w Reims, 1962 r. Pojednanie niemiecko-francuskie. Kanclerz Konrad Adenauer i prezydent Charles de Gaulle w katedrze w Reims, 1962 r. Gamma-Keystone / Getty Images
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Borodziejem o dumie, kompleksach i polityce historycznej.
Prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej specjalizuje się we współczesnej historii europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich.Wojciech Leliński/Polityka Prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej specjalizuje się we współczesnej historii europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich.

Adam Krzemiński: – Jest taka teza, że w ćwierć wieku po rewolucji 1989 r. Europę ogarnia narodowo-populistyczna kontrrewolucja.
Włodzimierz Borodziej: – Na każdą rewolucję kiedyś następuje jakaś reakcja. 26 lat po rewolucji francuskiej była restauracja monarchii burbońskiej.

Przez długi czas w Polsce i w innych krajach dawnego bloku uznawano całkiem rozsądnie, że dobrowolne ograniczenie suwerenności państwa narodowego we wspólnocie europejskiej jest zrównoważone uzyskaniem wpływu na tę wspólnotę.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Pawie narodów"

Czytaj także

Społeczeństwo

Adoptujemy zwierzęta, bo pełnią w naszych domach rolę wiecznych i wiernych dzieci

Gdy ruszamy na ratunek, aby ulżyć cierpiącemu stworzeniu, przede wszystkim chcemy pomóc samym sobie.

Elżbieta Turlej
26.11.2013