Historia

Plajta Najjaśniejszej

Krach gospodarczy I RP

Antoni Tyzenhauz, autor „rewolucji przemysłowej” na Litwie Antoni Tyzenhauz, autor „rewolucji przemysłowej” na Litwie Reprodukcja: Marek Skorupski/Forum / AN
Gdy ościenne mocarstwa podzieliły się Rzeczpospolitą, zafundowały jej mieszkańcom krach gospodarczy: bankructwo banków i manufaktur.
Obrotny magnat Protazy Potocki, twórca Kompanii Handlu CzarnomorskiegoAN Obrotny magnat Protazy Potocki, twórca Kompanii Handlu Czarnomorskiego

Aż do rozrzewnienia dziękuję opatrzności, żem wiosek nie przedał, bo i ja byłbym wlazł w to powietrze bankowe – pisał do żony Józef Wybicki. – Teraz przecież choć rok bieda, kalkuluję jednak, że dobra pójdą w górę – starał się podtrzymać małżonkę na duchu dobrze zapowiadający się literat. Wcześniej na jego oczach zawalił się stary świat. Rosja i Prusy 23 stycznia 1793 r. podpisały traktat inicjujący drugi rozbiór Rzeczpospolitej. Nadal mógł obradować sejm, jeszcze nie zniknęło polskie wojsko i urzędy, ale skutki politycznej katastrofy odczuł na własnej skórze niemal każdy.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Plajta Najjaśniejszej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021