Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Wiesław nieoczywisty

Towarzysz Gomułka: reformator czy dyktator?

Władysław Gomułka przemawia na spotkaniu aktywu w KC PZPR, Warszawa, 1963 r. Władysław Gomułka przemawia na spotkaniu aktywu w KC PZPR, Warszawa, 1963 r. Zbyszko Siemaszko / Forum
Gomułka przeszedł do historii nie jako stalinowski więzień, bohater Października ’56, reformator „socjalizmu z ludzką twarzą”, ale jako ograniczony komunistyczny doktryner i tępy autokrata. Czy słusznie i do końca sprawiedliwie?
Rodzina Gomułków w 1931 r. Młody Władysław stoi między rodzicami.Sovfoto/BEW Rodzina Gomułków w 1931 r. Młody Władysław stoi między rodzicami.

W satyrycznym i zakazanym przez cenzurę utworze „Cisi i Gęgacze, czyli bal u prezydenta” Janusz Szpotański rysuje postać groteskowego Gnoma – stetryczałego, obskuranckiego dyktatora. Ten złośliwy epitet, pod pewnymi względami, trafnie ilustrował wyobrażenie o I sekretarzu PZPR Władysławie Gomułce. Miano to przylgnęło do niego do dziś.

Nie jest łatwo sprawiedliwie ocenić Gomułkę. Jego biografia polityczna to prawdziwy rollercoaster, co najlepiej oddaje dowcip z epoki, w którym rozmawia ze sobą trzech więźniów politycznych.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiesław nieoczywisty"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021