Historia

Rewolucja musi być kulturalna

Październik 1917 r.: czy mogło być inaczej?

Obraz Dimitrija Nalbandjana „Lenin w Smolnym”, 1950 r. Obraz Dimitrija Nalbandjana „Lenin w Smolnym”, 1950 r. Leemage / EAST NEWS
100-lecie rewolucji bolszewickiej na nowo wznieciło dyskusję o tym, co naprawdę wydarzyło się w Rosji, a także o aktualności komunistycznej idei dziś. Czy historia mogła potoczyć się inaczej?
Aleksander Bogdanow. Co by było, gdyby to on stanął na czele rewolucji?RIA Novosti/EAST NEWS Aleksander Bogdanow. Co by było, gdyby to on stanął na czele rewolucji?

Co się wydarzyło 7 listopada 1917 r. (25 października zgodnie z obowiązującym w Rosji kalendarzem juliańskim)? Większość historyków odpowie, że w sensie technicznym bolszewicy pod wodzą Włodzimierza Lenina i Lwa Trockiego przeprowadzili zbrojny pucz, przejmując władzę w Rosji. Analiza szczegółów pokazuje, że historia wisiała wtedy na przypadku i szczęściu sprzyjającym bolszewikom. Wystarczyło, żeby patrol kontrolujący Lenina zmierzającego do Instytutu Smolnego (siedziby Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich) w nocy z 6 na 7 listopada rozpoznał go i zaaresztował.

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja musi być kulturalna"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020