Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Rewolucja musi być kulturalna

Październik 1917 r.: czy mogło być inaczej?

Obraz Dimitrija Nalbandjana „Lenin w Smolnym”, 1950 r. Obraz Dimitrija Nalbandjana „Lenin w Smolnym”, 1950 r. Leemage / EAST NEWS
100-lecie rewolucji bolszewickiej na nowo wznieciło dyskusję o tym, co naprawdę wydarzyło się w Rosji, a także o aktualności komunistycznej idei dziś. Czy historia mogła potoczyć się inaczej?
Aleksander Bogdanow. Co by było, gdyby to on stanął na czele rewolucji?RIA Novosti/EAST NEWS Aleksander Bogdanow. Co by było, gdyby to on stanął na czele rewolucji?

Co się wydarzyło 7 listopada 1917 r. (25 października zgodnie z obowiązującym w Rosji kalendarzem juliańskim)? Większość historyków odpowie, że w sensie technicznym bolszewicy pod wodzą Włodzimierza Lenina i Lwa Trockiego przeprowadzili zbrojny pucz, przejmując władzę w Rosji. Analiza szczegółów pokazuje, że historia wisiała wtedy na przypadku i szczęściu sprzyjającym bolszewikom. Wystarczyło, żeby patrol kontrolujący Lenina zmierzającego do Instytutu Smolnego (siedziby Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich) w nocy z 6 na 7 listopada rozpoznał go i zaaresztował.

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja musi być kulturalna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >