Historia

Thaddeus wspaniały

Kościuszko bohaterem Anglosasów

Ilustracja z powieści „Thaddeus of Warsaw”, XIX w. Ilustracja z powieści „Thaddeus of Warsaw”, XIX w. Alamy / BEW
Niektóre z miejscowości o nazwie Warsaw w Stanach Zjednoczonych zyskały swe miano nie od osiadłych tam Polaków, lecz od miłośników pewnej zapomnianej powieści, z której tropy prowadzą do Kościuszki i Sobieskich.
Portret pisarki Jane Porter, rycina z ok. 1800 r.Kean Collection/Getty Images Portret pisarki Jane Porter, rycina z ok. 1800 r.

Napisana przez angielską pisarkę Jane Porter (1776–1850) książka „Thaddeus of Warsaw” została wydana po raz pierwszy w 1803 r. i tylko w ciągu XIX w. była wznawiana w Anglii i w USA ponad 80 razy. Przetłumaczono ją na niemiecki i francuski, ale nigdy na polski, napisano natomiast w Polsce na jej temat kilka artykułów i jeden doktorat. Powieść rozpoczyna się od opisów walk toczonych w Polsce podczas insurekcji kościuszkowskiej, a w dalszej części opowiada o losach głównego bohatera na uchodźstwie w Anglii.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Thaddeus wspaniały"

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019