Historia

Thaddeus wspaniały

Kościuszko bohaterem Anglosasów

Ilustracja z powieści „Thaddeus of Warsaw”, XIX w. Ilustracja z powieści „Thaddeus of Warsaw”, XIX w. Alamy / BEW
Niektóre z miejscowości o nazwie Warsaw w Stanach Zjednoczonych zyskały swe miano nie od osiadłych tam Polaków, lecz od miłośników pewnej zapomnianej powieści, z której tropy prowadzą do Kościuszki i Sobieskich.
Portret pisarki Jane Porter, rycina z ok. 1800 r.Kean Collection/Getty Images Portret pisarki Jane Porter, rycina z ok. 1800 r.

Napisana przez angielską pisarkę Jane Porter (1776–1850) książka „Thaddeus of Warsaw” została wydana po raz pierwszy w 1803 r. i tylko w ciągu XIX w. była wznawiana w Anglii i w USA ponad 80 razy. Przetłumaczono ją na niemiecki i francuski, ale nigdy na polski, napisano natomiast w Polsce na jej temat kilka artykułów i jeden doktorat. Powieść rozpoczyna się od opisów walk toczonych w Polsce podczas insurekcji kościuszkowskiej, a w dalszej części opowiada o losach głównego bohatera na uchodźstwie w Anglii.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Thaddeus wspaniały"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021