Historia

Więzień specjalny

Śmierć prezydenta Stefana Starzyńskiego

Prezydent Stefan Starzyński wygłasza przemówienie podczas odsłonięcia pomnika Jana Kilińskiego, Warszawa, 1936 r. Prezydent Stefan Starzyński wygłasza przemówienie podczas odsłonięcia pomnika Jana Kilińskiego, Warszawa, 1936 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Gdzie, kiedy i dlaczego zginął Stefan Starzyński, prezydent Warszawy i bohater obrony stolicy?
Starzyński w Gdyni na tle statku „MS Piłsudski”, przed podróżą do Nowego Jorku, 15 września 1935 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Starzyński w Gdyni na tle statku „MS Piłsudski”, przed podróżą do Nowego Jorku, 15 września 1935 r.

Rząd Władysława Sikorskiego już na początku 1940 r., zakładając, że prezydent Warszawy po aresztowaniu wywieziony został do Niemiec, podjął starania o jego uwolnienie na drodze wymiany. Okazały się one daremne. Sądzę, że do końca wojny nie wiedziano, gdzie Starzyński przebywał ani nawet, czy jeszcze żyje. Zwracam uwagę, że nikt jak dotąd nie natrafił na jakiekolwiek dokumenty władz niemieckich dotyczące losów Starzyńskiego. W ciągu kilkudziesięciu powojennych lat pojawiały się na ten temat najprzeróżniejsze, najczęściej zupełnie fantastyczne, wiadomości.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Więzień specjalny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021