Historia

Więzień specjalny

Śmierć prezydenta Stefana Starzyńskiego

Prezydent Stefan Starzyński wygłasza przemówienie podczas odsłonięcia pomnika Jana Kilińskiego, Warszawa, 1936 r. Prezydent Stefan Starzyński wygłasza przemówienie podczas odsłonięcia pomnika Jana Kilińskiego, Warszawa, 1936 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Gdzie, kiedy i dlaczego zginął Stefan Starzyński, prezydent Warszawy i bohater obrony stolicy?
Starzyński w Gdyni na tle statku „MS Piłsudski”, przed podróżą do Nowego Jorku, 15 września 1935 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Starzyński w Gdyni na tle statku „MS Piłsudski”, przed podróżą do Nowego Jorku, 15 września 1935 r.

Rząd Władysława Sikorskiego już na początku 1940 r., zakładając, że prezydent Warszawy po aresztowaniu wywieziony został do Niemiec, podjął starania o jego uwolnienie na drodze wymiany. Okazały się one daremne. Sądzę, że do końca wojny nie wiedziano, gdzie Starzyński przebywał ani nawet, czy jeszcze żyje. Zwracam uwagę, że nikt jak dotąd nie natrafił na jakiekolwiek dokumenty władz niemieckich dotyczące losów Starzyńskiego. W ciągu kilkudziesięciu powojennych lat pojawiały się na ten temat najprzeróżniejsze, najczęściej zupełnie fantastyczne, wiadomości.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Więzień specjalny"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019