Historia

Mazurzy, Prusacy, Polacy?

Warmia i Mazury: spóźniona niepodległość

Tak nam będzie za Polaków. My chłopi opowiadamy się za Niemcami – niemiecki plakat propagandowy. Tak nam będzie za Polaków. My chłopi opowiadamy się za Niemcami – niemiecki plakat propagandowy. Forum
W 1918 r. nie wszystkie tereny obecnej Polski świętowały niepodległość. Nie było wśród nich Warmii i Mazur. Ich los miał rozstrzygnąć plebiscyt w połowie 1920 r.
Polska ulotka z czasów plebiscytowych.Forum Polska ulotka z czasów plebiscytowych.

Kazimierz Jaroszyk wkomponował życie rodzinne w zawodowe. Jego dom w Szczytnie był jednocześnie redakcją gazety „Mazur” i miejscem spotkań działaczy polskich. Do plebiscytu nie zostało wiele czasu. To martwiło Jaroszyka, który na Warmię i Mazury przybył pod koniec XIX w. z Wielkopolski, żeby tutaj ratować polskość. Jakie przedsięwziąć działania, żeby w plebiscycie jak najwięcej ludności Warmii i Mazur głosowało za Polską?

Postanowienia traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową, dotyczące Warmii i Mazur nie przypadły Jaroszykowi do gustu.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Mazurzy, Prusacy, Polacy?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021