Historia

Austrio, idź za mąż!

100 lat Austrii

Herb Maksymiliana I Habsburga, tytularnego cesarza rzymskiego i władcy Austrii, panującego w XVI w. Herb Maksymiliana I Habsburga, tytularnego cesarza rzymskiego i władcy Austrii, panującego w XVI w. akg-images
Tej jesieni nie tylko Polska, ale i kilka innych republik w naszej części Europy obchodzi stulecie. W tym Austria. W związku z rocznicą Austriacy zadają sobie poważne pytania: kim byli, kim właściwie są i kim będą.
Adolf Hitler przemawia w Wiedniu po przyłączeniu Austrii do Niemiec, marzec 1938 r.Keystone-France/Gamma-Rapho/Getty Images Adolf Hitler przemawia w Wiedniu po przyłączeniu Austrii do Niemiec, marzec 1938 r.

Gdy w sierpniu austriacka minister spraw zagranicznych dygała na swoim własnym weselu przed Putinem, najeźdźcą Ukrainy, europejskie media były skonsternowane, a rosyjskie puchły z dumy. Media austriackie też były zniesmaczone. Ale eksperci od etykiety dyplomatycznej wywodzili, że nic się nie stało, bo dygnięcie jest normalnym gestem powitania, a zaproszenie na ślub było prywatne. A nad Wisłą przy tych austriackich lansadach mogła się przypomnieć stara habsburska zasada z 1364 r.: Bella gerant alii, tu felix Austria, nube!

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Austrio, idź za mąż!"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021