Historia

(Nie do końca) serdeczne porozumienie

Droga do porozumienia w Camp David

Uściski po podpisaniu porozumienia w Camp David. Od lewej: prezydent Egiptu Anwar Sadat z premierem Izraela Menachemem Beginem,
oklaskiwani przez prezydenta USA Jimmiego Cartera. Uściski po podpisaniu porozumienia w Camp David. Od lewej: prezydent Egiptu Anwar Sadat z premierem Izraela Menachemem Beginem, oklaskiwani przez prezydenta USA Jimmiego Cartera. David Hume Kennerly / Getty Images
Trzech mężczyzn, trzy religie, trzynaście dni. Podpisany 40 lat temu w Camp David układ umożliwił zawarcie pokoju między Izraelem a Egiptem, ale droga do niego była wyboista.
Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar SadatBill Fitz-Patrick, National Archives and Records Administration/Wikipedia Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar Sadat

Pod koniec lata 1978 r. między Izraelem a Egiptem wciąż panował stan wojny. Niemal rok po historycznej podróży prezydenta Anwara Sadata do Jerozolimy i spotkaniu z premierem Menachemem Beginem jej owoce wydawały się zmarnowane. 5 września prezydent USA Jimmy Carter zaprosił obu przywódców na rozmowy ostatniej szansy do Camp David, ośrodka w górach stanu Maryland. Na trzynaście dni Begin, Sadat, Carter oraz grono ich najbliższych doradców odcięło się od świata w nadziei, że uda się położyć kres wojnie, która od trzech dekad rozdzierała Bliski Wschód.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "(Nie do końca) serdeczne porozumienie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019