Historia

Fiasko spisku

Jak premier Chamberlain powstrzymał zamach na Hitlera

Konferencja pokojowa w Monachium, wrzesień 1938 r. Od lewej: premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, premier Francji Edouard Daladier, kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler, premier Włoch Benito Mussolini i włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano. Konferencja pokojowa w Monachium, wrzesień 1938 r. Od lewej: premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, premier Francji Edouard Daladier, kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler, premier Włoch Benito Mussolini i włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano. FoKa / Forum
We wrześniu 1938 r. miało dojść do próby obalenia Adolfa Hitlera. Zamach, swoją polityką, powstrzymał premier Wielkiej Brytanii, który zamiast z opozycją wolał porozumieć się z Hitlerem.
Admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry i przeciwnik polityki Hitlera.Tita Binz/Ullstein Bild/Getty Images Admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry i przeciwnik polityki Hitlera.

Był 14 września 1938 r., admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry, niemieckiego wywiadu wojskowego, jadł kolację w gronie najbliższych. Być może myślał, że będzie to ostatni posiłek, który zje w kraju rządzonym przez obłąkanego parweniusza z austriackiej prowincji. Los Hitlera zdawał się przesądzony – lada moment miał paść jego rozkaz ataku na Czechosłowację, to zaś miało wywołać reakcję Wielkiej Brytanii i Francji, a w kraju uruchomić przygotowywany od dawna spisek.

Nagle do biesiadujących dotarła informacja, że na spotkanie z kanclerzem III Rzeszy udaje się premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, by rozmawiać o pokoju.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Fiasko spisku"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013