Historia

Szpiedzy, okultyści, UB i prymas

1952 r.: dziwna operacja Urzędu Bezpieczeństwa przeciw okultystom

Józef Cyrankiewicz z żoną Niną Andrycz w warszawskim mieszkaniu, lata 50. Józef Cyrankiewicz z żoną Niną Andrycz w warszawskim mieszkaniu, lata 50. Władysław Sławny / Forum
To była jedna z najdziwniejszych operacji Urzędu Bezpieczeństwa. Wiosną 1952 r. aresztowano grupę polskich okultystów i astrologów. Wśród nich – znajomego ówczesnego premiera.
Kardynał Stefan Wyszyński, 1958 r.Zbyszko Siemaszko/Forum Kardynał Stefan Wyszyński, 1958 r.

Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, którzy 10 maja 1952 r. zapukali do drzwi willi w Komorowie, mieli nakaz aresztowania Roberta Waltera, właściciela fabryki kosmetyków. Jednak dla wtajemniczonych ten 44-latek był kimś znacznie więcej niż specjalistą od perfum. W jego domu, mieszczącym bibliotekę z 13 tys. tomów dzieł okultystycznych, spotykały się ówczesne elity. Bywała w nim Nina Andrycz, żona premiera Józefa Cyrankiewicza, a także on sam. To właśnie horoskopy i opinie Waltera, wybitnego astrologa, pomogły znanej aktorce i politykowi podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa w 1947 r.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpiedzy, okultyści, UB i prymas"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020