Historia

Szpiedzy, okultyści, UB i prymas

1952 r.: dziwna operacja Urzędu Bezpieczeństwa przeciw okultystom

Józef Cyrankiewicz z żoną Niną Andrycz w warszawskim mieszkaniu, lata 50. Józef Cyrankiewicz z żoną Niną Andrycz w warszawskim mieszkaniu, lata 50. Władysław Sławny / Forum
To była jedna z najdziwniejszych operacji Urzędu Bezpieczeństwa. Wiosną 1952 r. aresztowano grupę polskich okultystów i astrologów. Wśród nich – znajomego ówczesnego premiera.
Kardynał Stefan Wyszyński, 1958 r.Zbyszko Siemaszko/Forum Kardynał Stefan Wyszyński, 1958 r.

Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, którzy 10 maja 1952 r. zapukali do drzwi willi w Komorowie, mieli nakaz aresztowania Roberta Waltera, właściciela fabryki kosmetyków. Jednak dla wtajemniczonych ten 44-latek był kimś znacznie więcej niż specjalistą od perfum. W jego domu, mieszczącym bibliotekę z 13 tys. tomów dzieł okultystycznych, spotykały się ówczesne elity. Bywała w nim Nina Andrycz, żona premiera Józefa Cyrankiewicza, a także on sam. To właśnie horoskopy i opinie Waltera, wybitnego astrologa, pomogły znanej aktorce i politykowi podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa w 1947 r.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama