Historia

Czas przełomu

1989: historyczny zwrot

Tadeusz Mazowiecki – premierem, 24 sierpnia 1989 r. Tadeusz Mazowiecki – premierem, 24 sierpnia 1989 r. Tomasz Wierzejski / Fotonova
Rok 1989 przyniósł dziejową zmianę – na skalę porównywalną z rokiem 1918.
Reprodukcje słynnych plakatów wyborczych z 1989 r.Wistula/Wikipedia Reprodukcje słynnych plakatów wyborczych z 1989 r.

Wydarzenia nabrały tempa zaraz po Nowym Roku. Przyśpieszały z każdym tygodniem i szybko przeszły w galop, charakterystyczny dla wielkich rewolucji. Był to efekt dwóch procesów: rozkładu komunistycznej dyktatury oraz wolnościowych dążeń Polaków. Z narzuconym siłą w 1945 r. systemem nie godzili się od dawna, a świadczyły o tym wolnościowe zrywy z lat 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980. Ten ostatni zranił komunizm najboleśniej. Ogarnął cały kraj i był tak potężny, że władze PRL musiały zaakceptować żądania masowo strajkujących robotników.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas przełomu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021