Historia

Lew Andów przeciw Rzeszy

Wenezuela zawsze potrafiła namieszać

Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Photo 12/UIG / Getty Images
Zablokowane wybrzeże, zatopione okręty, międzynarodowy konflikt – Wenezuela ponad sto lat temu potrafiła namieszać.
Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).AN Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).

Ostatni, ekscentryczni i populistyczni przywódcy Wenezueli, Hugo Chávez czy Nicolás Maduro, nie stanowią wyjątku w liczącej już ponad 200 lat historii tego kraju. Na początku XX w. awanturnicza polityka ówczesnego prezydenta Cipriano Castro doprowadziła do interwencji militarnej mocarstw i redefinicji amerykańskiej polityki wobec państw regionu.

Podobnie jak większość krajów latynoskich Wenezuelę przełomu XIX i XX w. cechował niestabilny system polityczny. Regularnie dochodziło w niej do zamachów stanu i wojen domowych.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Lew Andów przeciw Rzeszy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021