Historia

Lew Andów przeciw Rzeszy

Wenezuela zawsze potrafiła namieszać

Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Photo 12/UIG / Getty Images
Zablokowane wybrzeże, zatopione okręty, międzynarodowy konflikt – Wenezuela ponad sto lat temu potrafiła namieszać.
Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).AN Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).

Ostatni, ekscentryczni i populistyczni przywódcy Wenezueli, Hugo Chávez czy Nicolás Maduro, nie stanowią wyjątku w liczącej już ponad 200 lat historii tego kraju. Na początku XX w. awanturnicza polityka ówczesnego prezydenta Cipriano Castro doprowadziła do interwencji militarnej mocarstw i redefinicji amerykańskiej polityki wobec państw regionu.

Podobnie jak większość krajów latynoskich Wenezuelę przełomu XIX i XX w. cechował niestabilny system polityczny. Regularnie dochodziło w niej do zamachów stanu i wojen domowych.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Lew Andów przeciw Rzeszy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016