Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Lew Andów przeciw Rzeszy

Wenezuela zawsze potrafiła namieszać

Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Cipriano Castro, prezydent Wenezueli od 1899 r., szermował hasłem ograniczenia wpływów obcego kapitału i zawiesił spłatę długów zagranicznych, czym wywołał kryzys międzynarodowy. Photo 12/UIG / Getty Images
Zablokowane wybrzeże, zatopione okręty, międzynarodowy konflikt – Wenezuela ponad sto lat temu potrafiła namieszać.
Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).AN Karykatura z epoki odnosząca się do kryzysu lat 1902–03: Wielka Brytania i Niemcy roszczą sobie prawo, aby w pierwszej kolejności, przed innymi państwami, ostrzyc i tak już zabiedzoną Wenezuelę (przedstawioną jako bezbronną owcę).

Ostatni, ekscentryczni i populistyczni przywódcy Wenezueli, Hugo Chávez czy Nicolás Maduro, nie stanowią wyjątku w liczącej już ponad 200 lat historii tego kraju. Na początku XX w. awanturnicza polityka ówczesnego prezydenta Cipriano Castro doprowadziła do interwencji militarnej mocarstw i redefinicji amerykańskiej polityki wobec państw regionu.

Podobnie jak większość krajów latynoskich Wenezuelę przełomu XIX i XX w. cechował niestabilny system polityczny. Regularnie dochodziło w niej do zamachów stanu i wojen domowych.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Lew Andów przeciw Rzeszy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >