Historia

Kryptonim „Lato 79”

1979: papieska pielgrzymka pod specjalnym nadzorem

Przejazd papieskiej kolumny ulicami Warszawy, 2 czerwca 1979 r. Przejazd papieskiej kolumny ulicami Warszawy, 2 czerwca 1979 r. Andrzej Wiernicki / EAST NEWS
Jak SB „zabezpieczała” 40 lat temu pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.
Dla władz PRL ważna była kwestia bezpieczeństwa osoby papieża. Odnotowano kilka sygnałów o możliwości zamachu na jego życie.Barbara Bartkowiak/Wikipedia CC BY 4.0 Dla władz PRL ważna była kwestia bezpieczeństwa osoby papieża. Odnotowano kilka sygnałów o możliwości zamachu na jego życie.

Jan Paweł II był dla władz PRL kłopotliwym gościem. Którego wizyty najchętniej odłożyłyby one ad calendas graecas. Pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek wyjaśniał radzieckim towarzyszom przed pierwszą pielgrzymką papieską do Polski w 1979 r.: „Z prawnego punktu widzenia każdy obywatel ma prawo przyjazdu do swojego kraju. Odmowa mogłaby tworzyć napięcia społeczne”. Skoro papieskich wizyt nie można było uniknąć, to należało zminimalizować ich niekorzystne – z punktu widzenia władz PRL – wpływy na rozwój sytuacji w kraju.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Kryptonim „Lato 79”"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020