Historia

Partner w potrzebie

1939: kulisy brytyjskich gwarancji dla Polski

Parada wojsk niemieckich w zajętej Pradze, marzec 1939 r. Złamanie przez Hitlera gwarancji pokojowych oburzyło Brytyjczyków. Parada wojsk niemieckich w zajętej Pradze, marzec 1939 r. Złamanie przez Hitlera gwarancji pokojowych oburzyło Brytyjczyków. Bettmann/Corbis / Getty Images
Kilka miesięcy przed wybuchem drugiej wojny Brytyjczycy zagwarantowali Polsce natychmiastową pomoc w razie zagrożenia jej niepodległości.
Brytyjski minister spraw zagranicznych Edward Halifax (z prawej) wita ministra Józefa Becka (z lewej) na londyńskim dworcu Victoria. W środku stoi ambasador Edward Raczyński. Kwiecień 1939 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Brytyjski minister spraw zagranicznych Edward Halifax (z prawej) wita ministra Józefa Becka (z lewej) na londyńskim dworcu Victoria. W środku stoi ambasador Edward Raczyński. Kwiecień 1939 r.

„…w wypadku jakiejkolwiek akcji, która wyraźnie zagrażałaby niepodległości Polski i której rząd polski uznałby za konieczne przeciwstawić się swymi siłami narodowymi, rząd J.K. Mości będzie uważał, iż jest zobowiązany do natychmiastowego okazania rządowi polskiemu wszelkiej pomocy, jakiej będzie w stanie mu udzielić”.
Neville Chamberlain, premier Wielkiej Brytanii, 31 marca 1939, Izba Gmin

To był szczególny dzień; zimno, w Londynie padał deszcz, ale w brytyjskich gabinetach ministerialnych i w siedzibie premiera na Downing Street 10 atmosfera była gorąca.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Historia; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Partner w potrzebie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018