Historia

Prosto z książki

materiały prasowe
materiały prasowe

Czerwiec radomski ’76

Na ścieżkach zdrowia, Teresa Ewa Opoka, Wydawnictwo IPN, Warszawa 2019, s. 280

Każdy z nas coś tam pamięta: bunt, zamieszki na ulicach Radomia, tzw. ścieżki zdrowia, represje i procesy. W odpowiedzi zawiązanie się KOR-u, który organizował akcje pomocy wysyłanej w różnych formach do Radomia. O niej, jej uczestnikach i bohaterach powstała duża już literatura. Teresa Ewa Opoka sięgając do swoich własnych wspomnień – a jest z Radomia – postanowiła zająć się samymi uczestnikami wydarzeń, ich przeżyciami, często bardzo dramatycznymi, oddać głos im oraz ich bliskim. To jest nowa perspektywa i nowa forma, bo książka najbliższa jest reportażowi historycznemu. Powstał zbiór 12 relacji, w których pamięć tamtych doświadczeń miesza się z dzisiejszymi refleksjami. Są to opowieści osobiste, pełne szczegółów (jakże cennych w swoim realistycznym i emocjonalnym wyrazie), sięgające nieraz do lat sprzed 1976 r., ale też i okresu późniejszego, właściwie do dzisiaj.

WIESŁAW WŁADYKA

***

Cesarska armia

Wojny Bizancjum. Strategia, taktyka, kampanie, John Haldon, przekł. Norbert Radomski, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2019, s. 276

W czasie swoich niemal tysiącletnich dziejów Bizancjum – średniowieczne cesarstwo kontynuujące tradycje Imperium Rzymskiego – toczyło niezliczone wojny. Jego armiami dowodziło wielu błyskotliwych wodzów, jak Belizariusz, Narses czy Jan Tzimiskes. Te nazwiska są znane jedynie wąskiemu kręgowi badaczy, ale za sprawą książki Johna Haldona może się to zmienić. Haldon, profesor historii na uniwersytecie w Princeton, w niezwykle przystępny sposób rekonstruuje większe i mniejsze wojny toczone przez Bizancjum, począwszy od VI, a skończywszy na XII w.

Polityka 26.2019 (3216) z dnia 25.06.2019; Historia; s. 69
Reklama