Historia

Chaos i improwizacja

Wojna polsko-bolszewicka w oczach de Gaulle’a

De Gaulle (w ostatnim rzędzie oznaczony kółkiem) wśród innych oficerów w Warszawie 1920 r. De Gaulle (w ostatnim rzędzie oznaczony kółkiem) wśród innych oficerów w Warszawie 1920 r. EAST NEWS
Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. w oczach Charlesa de Gaulle’a.
De Gaulle (z lewej) w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie, gdzie wykładał teorię taktyk, 1920 r.AN De Gaulle (z lewej) w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie, gdzie wykładał teorię taktyk, 1920 r.

Charles de Gaulle przybył do Polski w ramach Francuskiej Misji Wojskowej w kwietniu 1919 r. Głównym zadaniem 29-latka było szkolenie polskich oficerów. Podczas pobytu w Polsce, który trwał do stycznia 1921 r., z dużą uwagą i zainteresowaniem przyglądał się odradzającej się polskiej państwowości. Losy Polski nie były mu obce, gdyż już jako kilkunastoletni uczeń paryskiego Kolegium Stanisława przygotował wypracowanie zatytułowane „Polska od roku 1814”.

Decyzja de Gaulle’a o wyjeździe do Polski nie wynikała jednak z jego fascynacji krajem czy chęci wsparcia jej w obronie przed bolszewikami.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018