Historia

Hasło: sprzedaję dom

Wrzesień 1938 r.: o włos od zamachu na Hitlera

Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Popperfoto / Getty Images
Plany zamachu na Adolfa Hitlera we wrześniu 1938 r. były skrystalizowane, wykonawcy zwerbowani, wyrok śmierci przesądzony. Życie uratowała mu pokojowa konferencja w Monachium.
Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.Budesarchiv/Wikipedia Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.

Rankiem 16 września 1938 r. w biurze szefa gabinetu niemieckiego ministra spraw zagranicznych rozległ się dzwonek telefonu. Erich Kordt podniósł słuchawkę. Dzwonił jego brat Theo z ambasady Rzeszy w Londynie. Relacjonował powitanie brytyjskiego premiera, które obserwował dzień wcześniej na lotnisku Heston. Mówił o tłumach Anglików entuzjastycznie witających szefa rządu, chociaż powracał on z upokarzającej wyprawy do alpejskiej rezydencji Hitlera w Berchtesgaden, gdzie za wszelką cenę starał się zapobiec wybuchowi wojny.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Hasło: sprzedaję dom"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021