Historia

Hasło: sprzedaję dom

Wrzesień 1938 r.: o włos od zamachu na Hitlera

Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Popperfoto / Getty Images
Plany zamachu na Adolfa Hitlera we wrześniu 1938 r. były skrystalizowane, wykonawcy zwerbowani, wyrok śmierci przesądzony. Życie uratowała mu pokojowa konferencja w Monachium.
Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.Budesarchiv/Wikipedia Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.

Rankiem 16 września 1938 r. w biurze szefa gabinetu niemieckiego ministra spraw zagranicznych rozległ się dzwonek telefonu. Erich Kordt podniósł słuchawkę. Dzwonił jego brat Theo z ambasady Rzeszy w Londynie. Relacjonował powitanie brytyjskiego premiera, które obserwował dzień wcześniej na lotnisku Heston. Mówił o tłumach Anglików entuzjastycznie witających szefa rządu, chociaż powracał on z upokarzającej wyprawy do alpejskiej rezydencji Hitlera w Berchtesgaden, gdzie za wszelką cenę starał się zapobiec wybuchowi wojny.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Hasło: sprzedaję dom"

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019