Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Hasło: sprzedaję dom

Wrzesień 1938 r.: o włos od zamachu na Hitlera

Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Erich Kordt, dyplomata, członek NSDAP i SS, szef biura ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, zdjęcie z września 1939 r. Popperfoto / Getty Images
Plany zamachu na Adolfa Hitlera we wrześniu 1938 r. były skrystalizowane, wykonawcy zwerbowani, wyrok śmierci przesądzony. Życie uratowała mu pokojowa konferencja w Monachium.
Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.Budesarchiv/Wikipedia Płk. Hans Oster z Abwehry, jeden z głównych architektów planowanego spisku na Hitlera w 1939 r.

Rankiem 16 września 1938 r. w biurze szefa gabinetu niemieckiego ministra spraw zagranicznych rozległ się dzwonek telefonu. Erich Kordt podniósł słuchawkę. Dzwonił jego brat Theo z ambasady Rzeszy w Londynie. Relacjonował powitanie brytyjskiego premiera, które obserwował dzień wcześniej na lotnisku Heston. Mówił o tłumach Anglików entuzjastycznie witających szefa rządu, chociaż powracał on z upokarzającej wyprawy do alpejskiej rezydencji Hitlera w Berchtesgaden, gdzie za wszelką cenę starał się zapobiec wybuchowi wojny.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Hasło: sprzedaję dom"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >