Historia

Wystrzałowa towarzyszka Ola

Druga żona Piłsudskiego: waleczna rewolucjonistka

Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą (z prawej) i Jadwigą w Belwederze, 1934 r. Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą (z prawej) i Jadwigą w Belwederze, 1934 r. Zbiory Mariusza Kolmasiaka / EAST NEWS
Buntowniczka, przemytniczka broni i rewolucjonistka. Aleksandra Szczerbińska, druga żona Józefa Piłsudskiego, zasłużyła się w walce zbrojnej.
Aleksandra Szczerbińska na zdjęciu z 1905 r.Muzeum Wojska Polskiego/EAST NEWS Aleksandra Szczerbińska na zdjęciu z 1905 r.

Rok 1906. Dwie eleganckie damy idą ulicą. Jedna z nich odznacza się wyjątkowo masywną posturą. Jej znajoma jest młodsza i znacznie smuklejsza. W pewnym momencie krzepka dama potyka się, siada na chodniku i... nie może się podnieść. Próbuje wstać, ale jest za ciężka! Koleżanka usiłuje jej pomóc, nie daje rady. Do szamoczących się kobiet podchodzi rosyjski oficer i z galanterią oferuje wsparcie. Ale gdy chwyta kobietę za ręce, sam wydaje się zaskoczony jej pokaźną wagą. Za każdym razem, gdy mężczyzna rusza ją choć trochę z posad, ona natychmiast klapie bezradnie.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wystrzałowa towarzyszka Ola"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021