Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Wystrzałowa towarzyszka Ola

Druga żona Piłsudskiego: waleczna rewolucjonistka

Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą (z prawej) i Jadwigą w Belwederze, 1934 r. Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą (z prawej) i Jadwigą w Belwederze, 1934 r. Zbiory Mariusza Kolmasiaka / EAST NEWS
Buntowniczka, przemytniczka broni i rewolucjonistka. Aleksandra Szczerbińska, druga żona Józefa Piłsudskiego, zasłużyła się w walce zbrojnej.
Aleksandra Szczerbińska na zdjęciu z 1905 r.Muzeum Wojska Polskiego/EAST NEWS Aleksandra Szczerbińska na zdjęciu z 1905 r.

Rok 1906. Dwie eleganckie damy idą ulicą. Jedna z nich odznacza się wyjątkowo masywną posturą. Jej znajoma jest młodsza i znacznie smuklejsza. W pewnym momencie krzepka dama potyka się, siada na chodniku i... nie może się podnieść. Próbuje wstać, ale jest za ciężka! Koleżanka usiłuje jej pomóc, nie daje rady. Do szamoczących się kobiet podchodzi rosyjski oficer i z galanterią oferuje wsparcie. Ale gdy chwyta kobietę za ręce, sam wydaje się zaskoczony jej pokaźną wagą. Za każdym razem, gdy mężczyzna rusza ją choć trochę z posad, ona natychmiast klapie bezradnie.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wystrzałowa towarzyszka Ola"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >