Historia

Wyblakłe widmo kolorowych rewolucji

15 lat po pomarańczowej rewolucji

Obraz ukraińskiej malarki Natalii Kołumbet-Mochowykowej „I love you” z 2005 r. przedstawia wspólny wizerunek prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko jako symbol pomarańczowej rewolucji. Obraz ukraińskiej malarki Natalii Kołumbet-Mochowykowej „I love you” z 2005 r. przedstawia wspólny wizerunek prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko jako symbol pomarańczowej rewolucji. Viktor Pobedinsky/UPG / Reporter
Pomarańczowa rewolucja, która wybuchła 22 listopada 15 lat temu, nie była pierwszą, ale to ona nadała temu pojęciu wyrazistych barw i na wiele lat zdefiniowała politykę w Europie Środkowej i Azji.
Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko, obrady ukraińskiego parlamentu, 2005 r.Sashazlv/Wikipedia Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko, obrady ukraińskiego parlamentu, 2005 r.

Zaraz po zwycięstwie rewolucji na przełomie lat 2004–05 po Kijowie krążył taki dowcip – Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko leżą w łóżku. Juszczenko prosi:

– Julia, jeszcze raz.
– Nie mam już siły – odpowiada Tymoszenko.
– No, proszę.
– Nie, już nie dam rady.
– Proszę, ostatni raz – nalega Juszczenko.
– No dobrze – piękna Julia wzdycha, zaciska pięści i krzyczy: Ju-szcze-nko!!

To właśnie ten okrzyk podnoszony wielokrotnie przez Tymoszenko stojącą na scenie kijowskiego Majdanu rozgrzewał tysiące demonstrantów w mroźne listopadowe i grudniowe dni.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyblakłe widmo kolorowych rewolucji"

Czytaj także

Ja My Oni

Uroda przynosi w życiu profity. Ale nie jest źródłem szczęścia

Już trzymiesięczne niemowlęta przyglądają się ładnym twarzom istotnie dłużej niż nieładnym. I niezależnie od wieku, płci i rasy pochylającej się nad nimi osoby.

Grzegorz Gustaw
26.11.2019