Historia

Wyblakłe widmo kolorowych rewolucji

15 lat po pomarańczowej rewolucji

Obraz ukraińskiej malarki Natalii Kołumbet-Mochowykowej „I love you” z 2005 r. przedstawia wspólny wizerunek prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko jako symbol pomarańczowej rewolucji. Obraz ukraińskiej malarki Natalii Kołumbet-Mochowykowej „I love you” z 2005 r. przedstawia wspólny wizerunek prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko jako symbol pomarańczowej rewolucji. Viktor Pobedinsky/UPG / Reporter
Pomarańczowa rewolucja, która wybuchła 22 listopada 15 lat temu, nie była pierwszą, ale to ona nadała temu pojęciu wyrazistych barw i na wiele lat zdefiniowała politykę w Europie Środkowej i Azji.
Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko, obrady ukraińskiego parlamentu, 2005 r.Sashazlv/Wikipedia Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko, obrady ukraińskiego parlamentu, 2005 r.

Zaraz po zwycięstwie rewolucji na przełomie lat 2004–05 po Kijowie krążył taki dowcip – Julia Tymoszenko i Wiktor Juszczenko leżą w łóżku. Juszczenko prosi:

– Julia, jeszcze raz.
– Nie mam już siły – odpowiada Tymoszenko.
– No, proszę.
– Nie, już nie dam rady.
– Proszę, ostatni raz – nalega Juszczenko.
– No dobrze – piękna Julia wzdycha, zaciska pięści i krzyczy: Ju-szcze-nko!!

To właśnie ten okrzyk podnoszony wielokrotnie przez Tymoszenko stojącą na scenie kijowskiego Majdanu rozgrzewał tysiące demonstrantów w mroźne listopadowe i grudniowe dni.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyblakłe widmo kolorowych rewolucji"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021