Historia

Szczęki wyszły na ulice

Plan Balcerowicza: 30 lat sporu

Handel na ul. Marszałkowskiej w Warszawie, 1991 r. Handel na ul. Marszałkowskiej w Warszawie, 1991 r. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Gdyby latem 1989 r. Leszek Balcerowicz nie musiał pożyczyć zapasowego koła do małego fiata, zapewne nie zostałby wicepremierem i ministrem finansów. Jego słynny plan przyjęto 28 grudnia 1989 r.
Leszek Balcerowicz. Zdjęcie z grudnia 1990 r.Tomasz Wierzejski/Fotonova/EAST NEWS Leszek Balcerowicz. Zdjęcie z grudnia 1990 r.

Właścicielem koła był Stefan Kawalec, działacz opozycji demokratycznej, ekonomista i uczestnik seminarium, które jeszcze pod koniec lat 70. ukształtowało się wokół Balcerowicza w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dziś Szkoła Główna Handlowa). To on wraz z Waldemarem Kuczyńskim, ekonomistą, który wrócił z emigracji we Francji, polecił Tadeuszowi Mazowieckiemu Balcerowicza na ministra finansów, a przy okazji pożyczania koła przekonał tego ostatniego do przyjęcia propozycji. Już 28 grudnia 1989 r.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Historia; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczęki wyszły na ulice"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021