Historia

Ratunek dla generała Franco

Cud gospodarczy epoki Franco

Prezydent USA Dwight Eisenhower (z lewej) przemawia na lotnisku w Hiszpanii, 21 grudnia 1959 r. Obok niego gen. Francisco Franco. Prezydent USA Dwight Eisenhower (z lewej) przemawia na lotnisku w Hiszpanii, 21 grudnia 1959 r. Obok niego gen. Francisco Franco. Associated Press / EAST NEWS
60 lat temu w Hiszpanii rozpoczął się cud gospodarczy – jedno z najbardziej zacofanych państw Europy stało się potęgą ekonomiczną. Dzięki temu przetrwała dyktatura.
Linia montażowa seata 600 w fabryce w Barcelonie, lata 60.Album/Prisma/EAST NEWS Linia montażowa seata 600 w fabryce w Barcelonie, lata 60.

W amerykańskiej bazie lotniczej Torrejón de Ardoz niedaleko Madrytu 21 grudnia 1959 r. zebrała się cała hiszpańska elita władzy z 67-letnim gen. Francisco Franco Bahamonte na czele. O godz. 16.30 miał tam wylądować Air Force One z prezydentem USA Dwightem Eisenhowerem. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta w historii Hiszpanii i pierwsze spotkanie generała Franco z głową obcego państwa od czasu jego narady z Hitlerem na granicznej stacji kolejowej w Hendaye w październiku 1940 r.

Gdy Eisenhower lądował w Torrejón de Ardoz, Hiszpania była od ponad 20 lat dyktaturą uważaną przez wielu za ostatnie faszystowskie państwo w Europie.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Ratunek dla generała Franco"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020