Historia

Majorowa i kamerdyner

Kobieca intryga i największa afera I RP

Franciszek Ryx, kamerdyner i zaufany króla, stoi przy jego łożu po prawej stronie. Władca przyjmuje młynarza z Marymontu i jego żonę, którzy udzielili mu schronienia, gdy został porwany przez konfederatów barskich w 1771 r., Marcello Bacciarelli, XVIII w. Franciszek Ryx, kamerdyner i zaufany króla, stoi przy jego łożu po prawej stronie. Władca przyjmuje młynarza z Marymontu i jego żonę, którzy udzielili mu schronienia, gdy został porwany przez konfederatów barskich w 1771 r., Marcello Bacciarelli, XVIII w. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Rzekomy spisek na życie księcia Czartoryskiego, proces komentowany w całej Europie i powołanie specjalnej komisji. Największą aferę polityczną schyłku I Rzeczpospolitej wywołała nieznana kobieta.
Portret Elżbiety z Czartoryskich, siostry uwikłanego w intrygę Dogrumowej księcia Adama Kazimierza, Marcello Bacciarelli, 1757 r.BEW Portret Elżbiety z Czartoryskich, siostry uwikłanego w intrygę Dogrumowej księcia Adama Kazimierza, Marcello Bacciarelli, 1757 r.

Ponieważ życie Marii Teresy Dogrumowej spowija mgła tajemnicy, opisując jej historię, częściej niż zwykle trzeba posługiwać się słowem „podobno”. Podobno urodziła się w Niderlandach w biednej mieszczańskiej rodzinie jako Maria Teresa de Néri. Ona sama twierdziła, że przyszła na świat w Wiedniu jako baronówna de Lautenburg. Podobno trudniła się nierządem. Podobno w młodym wieku porzuciła rodzinę, ukradła biżuterię matki i udała się do Amsterdamu, gdzie wyszła za mąż. Wiadomo na pewno, że od 1767 r.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Majorowa i kamerdyner"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021