Historia

Przesyłka z Hongkongu

Epidemia z 1971 r. – co wynika z poufnych dokumentów ówczesnych władz

Szkoły w stolicy zamknięte z powodu epidemii, 1969 r. Szkoły w stolicy zamknięte z powodu epidemii, 1969 r. Marian Sokołowski / PAP
Ponad 6 mln chorych i prawie 6 tys. zmarłych to bilans tylko jednego sezonu grypy w Polsce w 1971 r. Publikujemy poufne partyjne dokumenty mówiące o rozmiarach tej epidemii.
Profilaktyczne wydawanie leków przeciwgrypowych w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, styczeń 1969 r.Marian Sokołowski/PAP Profilaktyczne wydawanie leków przeciwgrypowych w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, styczeń 1969 r.

Kiedy w grudniu 1970 r. władzę w Polsce obejmował Edward Gierek, świat zmagał się z pandemią rozprzestrzeniającą się z Chin. Wirus podtypu A(H3N2) uderzył w lipcu 1968 r., zaczynając swój marsz w Hongkongu (dlatego chorobę nazwano grypą Hongkong). Po „zdobyciu” Wietnamu i Singapuru zarazek doszedł do Indii, Filipin i Australii, by we wrześniu dotrzeć do Europy. Do USA zawlekli go żołnierze wracający z Wietnamu. Ponieważ ludzie zdążyli uodpornić się na jego wcześniejszą wersję (A H2N2 z 1957 r.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Przesyłka z Hongkongu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019