Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Przesyłka z Hongkongu

Epidemia z 1971 r. – co wynika z poufnych dokumentów ówczesnych władz

Szkoły w stolicy zamknięte z powodu epidemii, 1969 r. Szkoły w stolicy zamknięte z powodu epidemii, 1969 r. Marian Sokołowski / PAP
Ponad 6 mln chorych i prawie 6 tys. zmarłych to bilans tylko jednego sezonu grypy w Polsce w 1971 r. Publikujemy poufne partyjne dokumenty mówiące o rozmiarach tej epidemii.
Profilaktyczne wydawanie leków przeciwgrypowych w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, styczeń 1969 r.Marian Sokołowski/PAP Profilaktyczne wydawanie leków przeciwgrypowych w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, styczeń 1969 r.

Kiedy w grudniu 1970 r. władzę w Polsce obejmował Edward Gierek, świat zmagał się z pandemią rozprzestrzeniającą się z Chin. Wirus podtypu A(H3N2) uderzył w lipcu 1968 r., zaczynając swój marsz w Hongkongu (dlatego chorobę nazwano grypą Hongkong). Po „zdobyciu” Wietnamu i Singapuru zarazek doszedł do Indii, Filipin i Australii, by we wrześniu dotrzeć do Europy. Do USA zawlekli go żołnierze wracający z Wietnamu. Ponieważ ludzie zdążyli uodpornić się na jego wcześniejszą wersję (A H2N2 z 1957 r.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Przesyłka z Hongkongu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >