Historia

Urna z prochami demokracji

Wybory 1947: ku chwale partii

Mieszkanka wsi Bąków koło Łowicza głosuje podczas wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r. Mieszkanka wsi Bąków koło Łowicza głosuje podczas wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r. Stanisław Urbanowicz / PAP
Najważniejsze w pierwszych wyborach przeprowadzonych przez komunistów w 1947 r. nie było to, aby wszyscy Polacy mogli wziąć udział w głosowaniu, ale żeby zakończyło się ono pomyślnie dla ich partii.
Ciężarówka z plakatem propagandowym na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Na liście nr 3 byli kandydaci PPR i zdominowanych przez nią partii.PAP Ciężarówka z plakatem propagandowym na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Na liście nr 3 byli kandydaci PPR i zdominowanych przez nią partii.

Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy (…). Władzy nie oddamy dlatego, aby naród polski nie spotkała nowa zguba, jaka mu grozi w wypadku fałszywej linii politycznej, którą próbuje narodowi narzucić reakcja (…). Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi”. Słowa te, wypowiedziane w czerwcu 1945 r. przez lidera założonej przez komunistów Polskiej Partii Robotniczej Władysława Gomułkę, świetnie oddają specyficzny stosunek tego ugrupowania do demokracji.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Urna z prochami demokracji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021