Historia

Bojkot Boycotta

Krótka historia bojkotu

Pomnik Mahatmy Gandhiego na czele marszu solnego, New Delhi. Pomnik Mahatmy Gandhiego na czele marszu solnego, New Delhi. Mark Henderson/Alamy Stock Photo / BEW
Zapisał się w dziejach świata jako broń uciskanych mniejszości, ale często dotyczy spraw i praw podstawowych. Czym jest i jak działa bojkot?
Kapitan Charles Cunningham Boycott.Sean Sexton/Getty Images Kapitan Charles Cunningham Boycott.

Wbrew aurze, jaką lubił wokół siebie roztaczać, kapitan Charles Boycott (1832–97) nie był steranym wojną żołnierzem. W mundurze spędził raptem dwa lata, a stopień oficerski w 39. Regimencie Piechoty kupił dzięki odziedziczonemu majątkowi, co było powszechną praktyką w brytyjskiej armii. Po zakończeniu służby marzył jedynie o spokojnym życiu ziemskiego właściciela. Za namową przyjaciela wydzierżawił więc 800-hektarowy majątek na wyspie Achill u zachodnich wybrzeży Irlandii.

Stosunki ziemskie panujące na Zielonej Wyspie w pełni odzwierciedlały status Irlandii, de facto angielskiej kolonii.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Bojkot Boycotta"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021