Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Bojkot Boycotta

Krótka historia bojkotu

Pomnik Mahatmy Gandhiego na czele marszu solnego, New Delhi. Pomnik Mahatmy Gandhiego na czele marszu solnego, New Delhi. Mark Henderson/Alamy Stock Photo / BEW
Zapisał się w dziejach świata jako broń uciskanych mniejszości, ale często dotyczy spraw i praw podstawowych. Czym jest i jak działa bojkot?
Kapitan Charles Cunningham Boycott.Sean Sexton/Getty Images Kapitan Charles Cunningham Boycott.

Wbrew aurze, jaką lubił wokół siebie roztaczać, kapitan Charles Boycott (1832–97) nie był steranym wojną żołnierzem. W mundurze spędził raptem dwa lata, a stopień oficerski w 39. Regimencie Piechoty kupił dzięki odziedziczonemu majątkowi, co było powszechną praktyką w brytyjskiej armii. Po zakończeniu służby marzył jedynie o spokojnym życiu ziemskiego właściciela. Za namową przyjaciela wydzierżawił więc 800-hektarowy majątek na wyspie Achill u zachodnich wybrzeży Irlandii.

Stosunki ziemskie panujące na Zielonej Wyspie w pełni odzwierciedlały status Irlandii, de facto angielskiej kolonii. Właścicielami ponad połowy ziemi było ok. 750 arystokratów mieszkających na stałe w Anglii. Wynajmowali oni ludzi, by ci zarządzali ich majątkami i zbierali czynsze od drobnych dzierżawców, w większości Irlandczyków. W 1880 r. zbiory były wyjątkowo słabe, a część gospodarzy nie mogła spłacić czynszu w ustalonej wcześniej wysokości. Ich prośba o obniżenie opłat została jednak przez Boycotta odrzucona. Dodatkowo Anglik wystarał się o sądowy nakaz eksmisji dla 11 zalegających z opłatami Irlandczyków.

Niczym trędowaci

Działanie Boycotta uruchomiło lawinę. Za rugowanymi gospodarzami wstawiła się irlandzka Liga Ziemska, a stojący na jej czele charyzmatyczny Charles Stewart Parnell wygłosił przemówienie, w którym wezwał, by w walce z angielskimi zarządcami zamiast przemocy stosować społeczny ostracyzm i bierny opór. Ludzie pokroju Boycotta powinni być dla reszty niczym trędowaci – wzywał Parnell. „Unikajcie ich na ulicach i w sklepach, unikajcie w kościołach, by na każdym kroku czuli palące piętno kary za swoje niegodziwości”. Protest obejmował również zakaz najmowania gospodarstw po eksmitowanych.

Wkrótce kapitan Boycott nie mógł znaleźć najemców na zarządzaną przez siebie ziemię.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Bojkot Boycotta"
Reklama